Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vinař Pierre Richard při hraní nepije

Kultura

  10:16
PRAHA - Francouzský herec, režisér a vinař Pierre Richard měl na pražském veletrhu Víno & destiláty autogramiádu. Ti, kteří přišli, si tak nechávali podepsat jak lahve vína Richardovy vlastní produkce, tak DVD s jeho filmy, někteří neváhali sáhnout po papírové tašce nebo vstupence. Shodou okolností dnes do kin vstupuje i film Paříž 36, v němž umělec hraje a který se natáčel v Čechách.

Pierre Richard foto: Toutlecine.com

Charismatický Francouz v excentrických růžovo-fialových brýlích během tiskové konference prozradil, že snad nikdy nevypil tolik vody jako při natáčení tady. Richard, který se měl na veletrhu původně objevit společně s Gérardem Depardieu, přiletěl do Prahy kolem půl jedenácté, do Holešovic se přesunul přímo z oběda v restauraci U Malé velryby na Maltézském náměstí. Čekal ho téměř neprostupný dav fanoušků a novinářů. Po skončení asi hodinové autogramiády následoval soukromý program a uzavřené setkání v jednom z obchodů distributora Richardova vína Château Bel Éveque.

V každé lahvi
Na tiskové konferenci uvolněný Richard žertoval. S "Gérardem" se prý spíš než o vínu baví o ženách, tedy Gérard o nich prý hovoří často a rád. Oba by si spolu ještě rádi zahráli v nějakém filmu, od toho posledního však Richard přibral deset a Depardieu 30 kilogramů, takže budou muset nasadit dietu. Navíc je údajně třeba ještě najít toho správného režiséra.

Vinař, který na svých pozemcích na jihu Francie tráví okolo tří měsíců v roce, připustil, že na stará kolena už bude dělat jen herectví, protože to je jako mít prázdniny, zatímco režisér musí pracovat. V závěru tiskové konference vyjádřil své potěšení nad tím, že je jeho víno v Čechách k dostání. "Jsem šťastný, že se moje víno pije v České republice, protože v každé lahvi je kousek mě."

Vinařství oblíbeného komika se nachází v jihofrancouzském Languedoku, na poloostrově Svatý Martin poblíž městečka Gruissan. Tamější usedlost zakoupil v roce 1978, o sedm let později už produkoval víno. Celkově obhospodařuje 17,5 hektaru vinic v zařazení AOC (Appellation d'origine contrôlée je nejvyšší zařazení v rámci francouzského apelačního zákona. Existují i zařazení nižší, jako například v Čechách známé 'vin de pays' - takzvaná zemská vína.). Produkce vinařství se pohybuje okolo 80.000 lahví ročně. Vína jsou specifická výhradně ručním zpracováním, původní technologií a vlastní výrobou dubových sudů.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!