Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ztichnou Oscaři? Podruhé může vyhrát němý film

Kultura

  17:03
LOS ANGELES - Před 85 lety vyhrál Oscara němý film. Poprvé a naposledy. V noci na pondělí může získat následovníka. Snímek The Artist vstupuje do cílové rovinky jako největší favorit, nominací získal vedle nejprestižnější kategorie ještě dalších devět.

Připraveno. Letošní předávání Oscarů může začít. foto: Richard HarbaughReuters

V Los Angeles se v noci na pondělí rozhodne, kteří filmoví tvůrci si odnesou Oscara. V letošním klání na sebe největší pozornost strhl francouzský němý snímek The Artist nominovaný v deseti kategoriích a také film Hugo a jeho velký objev režiséra Martina Scorseseho, který má ještě o jednu nominaci více.

Malinu si sní Sandler

Americký herec, producent a scénárista Adam Sandler získal 11 nominací na filmovou anticenu Zlatá malina. Postaral se tak o nový rekord. Sandler posbíral nominace za nejhoršího herce, herečku, scénář i film.

V již 84. ročníku udělování filmových cen mají podle filmových publicistů šanci na zisk zlaté sošky zejména filmy, které se ohlížejí do historie.

Kromě již zmíněných snímků The Artist a Hugo a jeho velký objev se z devíti děl nominovaných na cenu za nejlepší film odehrávají v nedávné či dávnější minulosti třeba i dramata Černobílý svět anebo Válečný kůň.

Favorité oscarového večera

The Artist

Recenzi čtěte zde: The Artist? Nic než hezká mýdlová bublina

Děti moje

Recenzi čtěte zde: Film Děti moje: Na Havaji se umírá vkusně

Hugo a jeho velký objev

Recenzi čtěte zde: Scorseseho nový film: 3D kouzla a rozbitý robot 

Zatímco The Artist přivádí na plátno němou éru americké kinematografie, Scorseseho počin zase pomocí nejnovějších technologií oživuje díla francouzského filmového průkopníka Georgese Méliese. Nostalgické zahledění do minulosti ale vlastně letošní Oscary charakterizuje jako celek.

Filmy podle počtu nominací

11 - Hugo a jeho velký objev
10 - The Artist
6 - Moneyball, Válečný kůň
5 - Děti moje, Muži, kteří nenávidí ženy
4 - Půlnoc v Paříži
3 - Albert Nobbs, Harry Potter a Relikvie smrti - část 2, Jeden musí z kola ven, Transformers 3, Strom života

Z devíti filmů nominovaných na cenu za nejlepší film se jenom tři odehrávají v uplynulém desetiletí, a to Moneyball, Děti moje a Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko. Naopak jenom dva filmy nominované loni se odehrávaly v minulosti včetně pozdějšího vítězného snímku Králova řeč.

"Studia si myslí, že publikum filmy přijme lépe, pokud mají nějakou nostalgickou vazbu," míní filmový kritik Brent Simon. "Jednou z výhod vyprávění příběhu z minulosti je to, že před sebou máte tehdejší kulturu jako na dlani," podotkl pak producent Černobílého světa Brunson Green.

Návratem do minulosti bude i osoba moderátora letošních Oscarů, kterým je po osmi letech opět komik Billy Crystal. Vyzdvihovaný moderátor večera se po dlouhé pauze vrací poté, co se úkolu vzdal komik Eddie Murphy.

Na 84. předávání Oscarů se chystají i The Muppets.

Favoritka na Oscara: herečka Meryl Streepová.

Souboj o Oscara se letos opět obejde bez české účasti, do pětice favoritů na zisk ceny za nejlepší zahraniční film se totiž neprobojoval snímek Alois Nebel.

Oscarový ceremoniál začne v pondělní v 02:00 SEČ. Ceny bude tradičně předávat pestrá paleta hvězd, například Colin Firth, Natalie Portmanová, Christian Bale či Meryl Streepová.

Show ukradl Sasha Baron Cohen

Zapomeňte na nominace na Oscary. Skutečným vítězem nedělního předávání cen americké filmové akademie se klidně může stát britský komik Sacha Baron Cohen a jeho nový film Diktátor.
Cohen, známý především z role kazašského reportéra Borata, si v nejlepším duchu svých mystifikací pohrával s médii jako kočka s myší a rozehrál velkolepou scénku kolem faktu, zda byl nebo nebyl pozván na předávání Oscarů a zda se smí nebo nesmí ukázat v kostýmu svého filmového diktátora na červeném koberci. ČTĚTE ZDE:

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....