„Antonín Kratochvíl, fotograf se značným světovým renomé, se po více jak čtyřiceti letech vrací do Čech, kde dnes převážně žije a tvoří. Je známý především jako autor dokumentárních a portrétních fotografií, kterým se věnuje již od 70. let,“ uvedl kurátor výstavy Michal Škoda.
Výstava v Českých Budějovicích představuje Kratochvíla ani ne tak z pohledu fotografa dokumentaristy, nýbrž umělce s velice osobitým a citlivým vnímáním světa kolem sebe. „Jde o zvláštní skupinu abstraktních fotografií, které by se nikdy neobjevily v časopisech ani v novinách. Jsou to mžiky, které jsem viděl koutkem oka,“ řekl ČTK Kratochvíl.
Antonín Kratochvíl se narodil v Lovosicích v roce 1947, do zahraničí odešel ve dvaceti letech, časem se usadil v Nizozemsku, kde studoval na Akademii Gerita Rietveltda v Utrechtu. Odtud se v roce 1972 se přesunul natrvalo do USA, kde začal pracovat pro americké noviny a časopisy. Jako žurnalista pracoval ve velice problematických místech, ať už šlo o prostředí válečných konfliktů v Iráku, genocidy ve Rwandě, utečence v Bosně či Afghánistánu, oběti epidemie AIDS v Zimbabwe, pašeráky drog v Guatemale a mnohé další.
„I z těchto míst pochází snímky, které je možné vidět na výstavě. Vedle toho jsou tam i snímky z České republiky,“ řekl Kratochvíl. Věnoval se také mizející přírodě, kulturám a navštívil místa ekologických katastrof.
Svoji tvorbu povětšinou řadí do cyklů, které publikoval knižně. Vyšla mu například kniha Broken Dreams, mapující dvacet let života za železnou oponou i život po jejím pádu.