Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výstava ukazuje dosud neviděnou abstraktní tvorbu fotografa Antonína Kratochvíla

Afghánistán

  15:02
ČESKÉ BUDĚJOVICE - V českobudějovickém Domě umění je až do 12. června k vidění výstava fotografií Antonína Kratochvíla. Přináší soubor dosud v Česku nevystavovaných a nepublikovaných velkoformátových snímků se souhrnným názvem Okamžiky. Kratochvíl byl za svou dokumentární tvorbu mnohokrát oceněn v novinářské soutěži World Press Photo a je držitelem dalších světových ocenění. V roce 2014 získal cenu České fotografie.

Fotograf Antonín Kratochvíl vystavuje v Domě umění České Budějovice. foto: Mafra - Marek Podhora

„Antonín Kratochvíl, fotograf se značným světovým renomé, se po více jak čtyřiceti letech vrací do Čech, kde dnes převážně žije a tvoří. Je známý především jako autor dokumentárních a portrétních fotografií, kterým se věnuje již od 70. let,“ uvedl kurátor výstavy Michal Škoda.

Z výstavy Antonín Kratochvíl: Okamžiky. Dům umění České Budějovice.

Výstava v Českých Budějovicích představuje Kratochvíla ani ne tak z pohledu fotografa dokumentaristy, nýbrž umělce s velice osobitým a citlivým vnímáním světa kolem sebe. „Jde o zvláštní skupinu abstraktních fotografií, které by se nikdy neobjevily v časopisech ani v novinách. Jsou to mžiky, které jsem viděl koutkem oka,“ řekl ČTK Kratochvíl.

Antonín Kratochvíl se narodil v Lovosicích v roce 1947, do zahraničí odešel ve dvaceti letech, časem se usadil v Nizozemsku, kde studoval na Akademii Gerita Rietveltda v Utrechtu. Odtud se v roce 1972 se přesunul natrvalo do USA, kde začal pracovat pro americké noviny a časopisy. Jako žurnalista pracoval ve velice problematických místech, ať už šlo o prostředí válečných konfliktů v Iráku, genocidy ve Rwandě, utečence v Bosně či Afghánistánu, oběti epidemie AIDS v Zimbabwe, pašeráky drog v Guatemale a mnohé další.

Fotograf Antonín Kratochvíl vystavuje v Domě umění České Budějovice.

„I z těchto míst pochází snímky, které je možné vidět na výstavě. Vedle toho jsou tam i snímky z České republiky,“ řekl Kratochvíl. Věnoval se také mizející přírodě, kulturám a navštívil místa ekologických katastrof.

Svoji tvorbu povětšinou řadí do cyklů, které publikoval knižně. Vyšla mu například kniha Broken Dreams, mapující dvacet let života za železnou oponou i život po jejím pádu.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.