Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výstava ukazuje dosud neviděnou abstraktní tvorbu fotografa Antonína Kratochvíla

Afghánistán

  15:02
ČESKÉ BUDĚJOVICE - V českobudějovickém Domě umění je až do 12. června k vidění výstava fotografií Antonína Kratochvíla. Přináší soubor dosud v Česku nevystavovaných a nepublikovaných velkoformátových snímků se souhrnným názvem Okamžiky. Kratochvíl byl za svou dokumentární tvorbu mnohokrát oceněn v novinářské soutěži World Press Photo a je držitelem dalších světových ocenění. V roce 2014 získal cenu České fotografie.

Fotograf Antonín Kratochvíl vystavuje v Domě umění České Budějovice. foto: Mafra - Marek Podhora

„Antonín Kratochvíl, fotograf se značným světovým renomé, se po více jak čtyřiceti letech vrací do Čech, kde dnes převážně žije a tvoří. Je známý především jako autor dokumentárních a portrétních fotografií, kterým se věnuje již od 70. let,“ uvedl kurátor výstavy Michal Škoda.

Z výstavy Antonín Kratochvíl: Okamžiky. Dům umění České Budějovice.

Výstava v Českých Budějovicích představuje Kratochvíla ani ne tak z pohledu fotografa dokumentaristy, nýbrž umělce s velice osobitým a citlivým vnímáním světa kolem sebe. „Jde o zvláštní skupinu abstraktních fotografií, které by se nikdy neobjevily v časopisech ani v novinách. Jsou to mžiky, které jsem viděl koutkem oka,“ řekl ČTK Kratochvíl.

Antonín Kratochvíl se narodil v Lovosicích v roce 1947, do zahraničí odešel ve dvaceti letech, časem se usadil v Nizozemsku, kde studoval na Akademii Gerita Rietveltda v Utrechtu. Odtud se v roce 1972 se přesunul natrvalo do USA, kde začal pracovat pro americké noviny a časopisy. Jako žurnalista pracoval ve velice problematických místech, ať už šlo o prostředí válečných konfliktů v Iráku, genocidy ve Rwandě, utečence v Bosně či Afghánistánu, oběti epidemie AIDS v Zimbabwe, pašeráky drog v Guatemale a mnohé další.

Fotograf Antonín Kratochvíl vystavuje v Domě umění České Budějovice.

„I z těchto míst pochází snímky, které je možné vidět na výstavě. Vedle toho jsou tam i snímky z České republiky,“ řekl Kratochvíl. Věnoval se také mizející přírodě, kulturám a navštívil místa ekologických katastrof.

Svoji tvorbu povětšinou řadí do cyklů, které publikoval knižně. Vyšla mu například kniha Broken Dreams, mapující dvacet let života za železnou oponou i život po jejím pádu.

Autor: