Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začal festival Rock for People, dorazily tisíce lidí

Kultura

  22:20
HRADEC KRÁLOVÉ - Na hudební festival Rock for People, který v neděli odpoledne začal ve Festivalparku v Hradci Králové, již první den dorazily tisíce lidí. Pořadatelé kvůli náporu zájemců o ubytování museli rozšířit stanové městečko. Vzhledem k počtu vstupenek prodaných v předprodeji očekávají, že by návštěva mohla být ještě větší než v loňském roce, kdy zde za tři dny zaregistrovali přes 27 000 návštěvníků.

Začal festival Rock for People. foto: Martin Veselý, MAFRA

Jedna z největších tuzemských hudebních akcí v tomto roce nabídne za tři dny téměř 200 koncertů i jiných akcí. Mezi největší hvězdy patří punková skupina The Offspring, která vystoupí v pondělí, a Massive Attack, kteří festival v úterý večer zakončí.

V nedělním programu se mimo jiné na Šapitó stage představila skupina Mydy Rabycad, která minulý týden jako teprve druhá česká formace v historii vystoupila na slavném festivalu v Glastonbury. Velký aplaus na jednom ze dvou hlavních festivalových scén, Staropramen Stage, sklidili švédští Royal Republic. Ze zástupců domácí scény vystoupil například tradiční účastník Rock for People Vypsaná fixa, premiérově na festival do Hradce Králové přijel Richard Müller.

Rap nu-metalová kapela Phatlip z Hradce Králové akci využila k představení svého debutového alba s názvem A wonno fak yo. Vydala ho na flash disku, který přečte i jakýkoli chytrý telefon.

Začíná Rock for People. Vystoupí Massive Attack, Vypsaná fixa či The Offspring

„Snad každý má dnes doma počítač, mnoho lidí má v autě USB port, ale ještě více lidí má u sebe mobilní telefon. Proto jsme se rozhodli album vydat takto, aby k němu měl přístup kdokoli a v podstatě kdykoli. Na rozdíl od cédéčka ho může člověk využít i jinak, například si přidat k našemu albu i svou další oblíbenou hudbu,“ uvedl rapper Stanley. Na flash disku se nachází hudba ve více formátech. Dále obsahuje videoklipy a promo fotky.

Návštěvníci k přepravě do festivalového areálu umístěného v prostorách bývalého vojenského prostoru za městem využívají kyvadlovou dopravou z autobusového a vlakového nádraží. Oproti předchozím ročníkům je konečná zastávka mimořádné dopravy až uvnitř areálu letiště. Policie v souvislosti s festivalem posílila hlídky. V okolí letiště musejí řidiči počítat s dopravním omezením. „Dopravní policisté se rovněž zaměří na případné požívání alkoholu a jiných návykových látek u řidičů motorových vozidel,“ uvedla mluvčí hradecké policie Lenka Burýšková.

Autor: