Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Zemřel László Benkő, spoluzakladatel nejslavnější maďarské rockové kapely Omega

László Benkő (Omega) foto: Thaler Tamas

Klávesista László Benkő, který v roce 1962 spoluzaložil maďarskou rockovou skupinu Omega a jejím členem byl až do své smrti, zemřel ve středu 18. listopadu po dlouhé nemoci ve věku 77 let.
  17:25

Hudbě se začal věnovat na samém začátku 60. let, v roce 1962 založil Omegu společně se zpěvákem a kytaristou Jánosem Kóborem. Po úvodním období se sestava kapely ustálila v roce 1967 a o rok později debutovala dvěma alby, jedním nazpívaným v rodném jazyce, druhým anglicky.

Tato dvojkolejnost pak byla pro Omegu typická a velmi podstatná. Jako jedné z mála z východního bloku se jí totiž podařilo prorazit v celoevropském měřítku (podobný případ byli její věční konkurenti Locomotiv GT).

Stylově se Omega pohybovala vždy podle momentálního tvůrčího období mezi progresivním a mainstreamovým rockem, případně hard rockem. Její největší hit Gyöngyhajú lány je dobře známý i z našich rozhlasových stanic, jeho českou verzi v 90. letech nazpíval Aleš Brichta. Ještě předtím ji do svého repertoáru převzali němečtí Scorpions.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!