Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zfilmované Hovory s TGM. Jan Budař jako Karel Čapek vyzpovídá Masaryka

Kultura

  16:00
TOPOLČIANKY - Minulý týden padla první klapka filmové podobě slavných Hovorů s TGM spisovatele Karla Čapka. Filmaři natáčí v autentickém prostředí Topolčianského zámku, kde spolu tito dva významní muži naší historie své rozhovory vedli. Snímek bude mít premiéru v kinech 18. října.

Jan Budař jako Karel Čapek, na sedačce Tomáš Garrigue Masaryk (Martin Huba). Snímek z natáčení filmových Hovorů s TGM. Režie: Jakub Červenka. foto: Bontonfilm

Toho dne na podzim roku 1928 jsou dva symboly československé demokracie na vrcholu, stejně jako celé Československo. Kniha, která vznikala celý rok a která má národu představit jeho prezidenta, je hotová. Karel Čapek (Jan Budař) vyhledá v zahradě zámku v Topolčiankách Masaryka (Martin Huba). Chce mu nabídnout část honoráře za knihu jejich hovorů, která vzniká k 10. výročí mladé Československé republiky. Prezident ale není v dobrém rozmaru, jeho dcera mu totiž zakázala knihu vydat. Toto setkání nebude snadné.

‚Cesta devíti hodin‘. Karel Čapek před 80 lety v LN popsal slavnostní pohřeb T. G. M.

Čapek sice spěchá, celou situaci nemůže ale nechat bez odezvy a nechává se zatáhnout do vzrušené debaty. Debaty o dcerách, o světě, o politice i politicích, o Češích, o lásce a o ženách. Masaryk ukazuje, že není pouze tatíček zakladatel a chladná ikona z učebnic, ale muž z masa a kostí. Vedle svých dějotvorných myšlenek a světonázorů odhaluje i schopnost vysoké politiky či dokonce intrik. Hovoří mimo jiné o svém mileneckém poměru a znovuobjevené sexualitě.

Režisérem je Jakub Červenka, scénář připravil Pavel Kosatík, jako kameraman film nasnímá Jan Malíř. „Je to film o dvou mimořádných mužích, je o tom, že emoce mohou být někdy silnější, než myšlenka, i u tak výjimečných lidí,“ říká režisér Jakub Červenka. „Filmem chceme připomenout základy, na nichž naše republika vznikla, a těmi jsou myšlenky demokracie, tolerance, pravdy a lásky.“

Martin Huba jako Tomáš Garrigue Masaryk. Snímek z natáčení filmových Hovorů s...
Jan Budař jako Karel Čapek. Snímek z natáčení filmových Hovorů s TGM. Režie:...
Autor:

Mohlo by vás zajímat