Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zpěvák, který umí „vařit“. Na JazzFestBrno míří Gregory Porter

USA

  6:10
Fenomenální americký muzikant Gregory Porter vystoupí 8. března v rámci JazzFestBrno. Očekává se vyprodaný sál a mimořádný zážitek.

Příští zastávka Brno. Jazzkuchař Gregory Porter. foto: JAZZFEST

Když Gregory Porter přede dvěma lety poprvé zavítal na JazzFestBrno, koncert beznadějně vyprodal a doslova posluchače uhranul. Nelze se divit dramaturgii festivalu, že se umělce snažila získat znovu. Čtyřiačtyřicetiletý zpěvák a autor písní navíc mezitím připravil nový program. Zatímco v roce 2014 čerpal repertoár z cenou Grammy právem ověnčené deskyLiquid Spirit, 8. března v brněnském Bobycentru představí i skladby z dosud nevydaného čtvrtého řadového alba. Brněnské publikum bude jedním z prvních, která nové písně uslyší, Porterovo evropské turné teprve začíná.

Slůvkem „vařit“ v titulku si neděláme legraci z přemnožených kuchařských show, ale zároveň nejde jen o slangový výraz pro emotivní, frenetickou interpretaci jazzových, funkových i soulových písní, který ke zpěvákovi dobře sedí. Porter je osobnost všestranná a kariéru skutečně zahájil v kuchyni – jako šéfkuchař brooklynského restaurantu Bread Stuy, kde si s gustem odskakoval od plotny na pódium. Do dalších klubů, jako například legendárního harlemského St. Nick’s Jazz Pubu, už ovšem nastoupil bez vařečky a porcovacích nožů, jako stálý zpěvák. To už měl za sebou univerzitní studia a poraněním ramene zmařenou sportovní kariéru.

Porterův nástup na scénu patřil mezi ty naprosto přesvědčivé. Hned debut Water (2010) byl nominován na Grammy v kategorii nejlepší vokální jazzové album a sklidil nadšené reakce kritiky. Nejen díky sytému ohebnému barytonu s nezaměnitelným a příjemným zabarvením. Porter dokáže zaujmout i poetickými texty, ať už se závažnou sociální, nebo odlehčenou milostnou tematikou. V hudbě zase umí spojit muzikantskou kvalitu a rafinovanost s melodickou přístupností, což mu zajistilo „na jazzmana“ mimořádnou komerční úspěšnost.

Držitel Grammy za za nejlepší vokální jazzové album roku 2014 Gregory Porter

Pěveckou všestrannost „muže v čepici“ (o image se mu postarala nikdy neodkládaná kšiltovka) dokazuje už to, kolik umělců si ho pozvalo na desky jako hosta. Namátkou bluesman Buddy Guy, jazzová diva Dianne Reevesová, popjazzový pianista Jamie Cullum, duo Disclosure, zaměřené na taneční elektroniku, i operní pěvkyně Renée Flemingová. Porter přitom vždy dokázal zůstat sám sebou.

Koncertem Gregoryho Portera, ač jde vedle Wyntona Marsalise, který vyprodal v Brně hned dva únorové koncerty, o jednoho z nejhvězdnějších letošních hostů, JazzFestBrno zdaleka nevyčerpá lákavé nabídky. 15. ročník festivalu se chlubí silným programem.

Do Brna přijede i Wayne Shorter či Ondřej Pivec

Především se do Česka vrátí jedna z největších legend jazzového světa, dvaaosmdesátiletý (!) stále neuvěřitelně invenční a vitální saxofonista a skladatel Wayne Shorter, proslavený zásadním podílem na vrcholných deskách Milese Davise i členstvím v jazzrockové superskupině Weather Report. Navíc všichni členové jeho kvarteta, panamský pianista Danilo Pérez a Američané John Patitucci a Brian Blade, jsou výjimečnými osobnostmi s úspěšnými sólovými drahami. Wayne Shorter Quartet vystoupí 13. dubna v Bobycentru.

Mladší americkou scénu, bez předsudků míchající jazz s hip hopem a R&B, bude 10. dubna v Sono Centru reprezentovat u nás díky festivalu Struny podzimu dobře známý pianista Robert Glasper v projektu výstižně nazvaném Experiment. Ve stejný večer zahraje i americko-německo-britské kvarteto bubeníka Jochena Rueckerta se saxofonistou Markem Turnerem. Duo Yaron Herman & Ziv Ravitz zkombinuje tradiční izraelskou melodiku s jazzem 8. dubna v Sono Centru. 17. dubna tamtéž nastíní společnou „panlatinskou“ vizi španělský kytarista Albert Vila a venezuelský pianista Luis Perdomo. Ve stejný den a na stejné místo dorazí i polská legenda Tomasz Stańko se svými americkými spoluhráči.

Koncerty zahraničních interpretů jako obvykle doplní představitelé domácí scény. Večer 6. dubna v Divadle Husa na provázku bude věnován padesátinám Petra Dvorského. Chystají se vystoupení tria Malina–Liška–Nejtek či Ondřeje Rumla s Matějem Benkem. Robert Balzar Trio si pozve italského virtuózního klarinetistu Gabriela Mirabassiho. Mimořádnou událost představuje nečekané jednorázové znovuspojení Organic Quartetu v USA působícího českého varhaníka Ondřeje Pivce.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...