Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Začala nová doba úniková. Tajné služby si musí hlídat nejen nepřátele, ale i vlastní firmy či startupy


Film Všichni prezidentovi muži ukázal, jak whistleblower Deep Throat pomáhal novinářům Bernsteinovi a Woodwardovi | foto: Profimedia

Premium Doporučujeme
Zpravodajská síla velkých zemí se postupně vytrácí. Klíčové informace mohou zajistit i poměrně malé firmy s velkým výpočetním výkonem. Naopak velké země jsou řádově zranitelnější zevnitř: zejména skrze chtěné i nechtěné úniky informací. Začala nová doba úniková.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou 45 %

Minulý týden zatkla americká FBI v souvislosti s vyšetřováním úniku tajných dokumentů jedenadvacetiletého příslušníka Národní gardy státu Massachusetts Jacka Teixeiru. Na komunikační platformě Discord měl zveřejnit tajné informace americké Národní bezpečnostní agentury (National Security Agency, NSA) například o právě probíhající rusko-ukrajinské válce.

Bez ohledu na to, že dosud nevíme, o jak závažný únik se jedná ani co údajného pachatele motivovalo, zapadá masivní únik do průsečíku dvou zásadních výzev, jimž zpravodajské služby demokratických států čelí ve 21. století. Zaprvé se dramaticky mění prostředí, v němž tyto instituce získávají, uchovávají a interpretují získané informace a data. A zadruhé občané, kteří si zpravodajské služby platí, jim ne zcela důvěřují. Naopak často pochybují, že to, co a jak tyto služby dělají, je správné a zvyšuje bezpečnost jejich společnosti.

Pentagon má problém. Sotva zletilého chlapce, který se rád chlubí

Stejně jako jiné instituce včetně médií se zpravodajské služby musejí vyrovnat s překotným rozvojem digitalizace, internetu, sociálních sítí, komunikačních technologií a nově i umělé inteligence. Jak podotkla odbornice na americkou národní bezpečnost a výzvědné služby Amy B. Zegartová v knize Spies, Lies and Algorithms. The History and Future of American Intelligence (2022), dřív se bezpečnost odvíjela od velikosti a moci daného státu a také jeho geografie.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

49
89 Kč
Předplatit
Ušetříte 40 Kč
Následně 89 Kč/měsíc
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: