Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Agresivita ptáků se přenáší mezi generacemi

Věda

  11:00
PRAHA - Agresivní chování starších jedinců společenství vůči mladým se přenáší do dalších generací. Mladí ptáci, kteří zakusili v raném věku agresivitu předchozí generace, se podobně chovají v dospělosti. Vypovídá o tom americká studie provedená v kolonii terejů tichomořských a zveřejněná v odborném časopise The Auk.

Vědci zjistili, že agresivita ptáků se přenáší mezi generacemi.

Jde o první výzkum, který potvrdil generační přenos agresivního chování, známý z lidské populace, také mezi divoce žijícími tvory. Terejové tichomořští žijí v tropických oblastech východního Pacifiku.

Hnízdí na Galapágách a na dalších ostrovech západně od Ekvádoru, Peru a Kolumbie. Oba rodiče za jeden rok odchovají jedno mládě, které živí hlavně rybami. Ptáci hnízdí v početných koloniích a jejich vzájemná blízkost vytváří podmínky pro výbuchy násilného chování.

ČTĚTE TAKÉ O NEOBVYKLÉM OBJEVU NA ALJAŠCE

Zatímco rodiče odletí nad moře hledat potravu, dospělí, kteří se právě nestarají o vlastního potomka, obcházejí nehlídaná hnízda s mláďaty. Navazují s nimi kontakt, který není vždy jen přátelský, nezřídka se k nim chovají agresivně.

"V podstatě každé holátko zakusí nějaké nepřátelské chování," tvrdí doktor David Anderson, který s kolegy z univerzity v Severní Karolíně tereje studoval.

Aby lépe pochopili příčinu, sledovali kontakty v kolonii na ostrově Espanola po tři sezóny. Část ptáků hned po narození okroužkovali, aby je mohli v dalších letech dobře identifikovat a sledovat jejich chování. Našli zřejmou souvislost mezi útočným chováním těch ptáků, které v raném věku, ještě když byli bezmocní a osamocení v hnízdě, napadli cizí dospělí jedinci.

Severokarolínští vědci se domnívají, že tento raný zážitek "podmiňuje ptačí chování po zbytek života a má vliv na vývoj ptačí osobnosti". Vylučují genetický základ agresivity, protože násilí, jež holátka zakusí v hnízdě, nepochází od rodičů, nýbrž od ptáků, kteří s nimi nejsou pokrevně spřízněni.

"Dospěli jsme k tomu, že o tom, jak se jedinec chová v dospělosti, rozhoduje zkušenost z hnízda, nikoli genetika," řekl Anderson. Domnívá se, že násilné chování u oběti zvýší hladinu stresových hormonů a že tato hormonální hladina pak později spouští agresivitu u dospělce, čímž se cyklus násilí uzavírá.

Anderson také řekl, že tento cyklus je zřejmě běžnou příčinou odchylek chování obratlovců, protože byl pozorován u lidí žijících v primitivních podmínkách, u volně žijících terejů i u několika druhů savců držených v zajetí. "Model použitý u terejů může být velmi užitečný pro studium těchto jevů, zejména v takových studiích, které nelze provádět s lidmi," řekl Anderson.

Autoři: ,

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...