Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Američan vymyslel solnou pistoli na obtížný hmyz

Věda

  7:00
NEW YORK - Americký vynálezce Lorenzo Maggiore přišel se zcela novým způsobem likvidace obtížného hmyzu. Při jeho vývoji měl spadeno zejména na mouchy, funguje ale prý i na šváby či komáry. Jde o speciální pistoli vystřelující sůl.
Moucha - ilustrační foto.

Detail mouchy. foto: Reprofoto

Zájem o ni je tak velký, že Maggiore přestal přijímat objednávky, uvedl deník The Wall Street Journal. Když vynálezce a výtvarný umělec v jedné osobě nedávno umístil na internet video, ve kterém předváděl schopnosti svého výtvoru a které má zatím na serveru YouTube přes 1,5 milionu zhlédnutí, obdržel během několika týdnů 21 400 poptávek. Jedna pistole značky "Osol hmyzáka" přijde na 30 dolarů (asi 600 korun).

ČTĚTE TAKÉ:

Maggiore říká, že zvláště s mouchami bojuje od dětství, kdy na ně útočil gumičkami. "Na mouchách a dalším hmyzu mi něco vadí. Vždycky jsem je nenáviděl," řekl. Zároveň ale uvedl, že měl bezproblémové dětství a nebyl zneužívané dítě nebo tak něco.

Už jako teenager pak experimentoval se solí ve vzduchové pistoli. Někdy to prý fungovalo, účinnost ale nebyla stoprocentní. V 90. letech minulého století se poprvé pokusil vytvořit vlastní speciální "solnou" zbraň proti mouchám. Nijak to nedopadlo.

Jeden z inženýrů, s nimiž spolupracoval, vymyslel mechanismus, který umožnil pistoli střílet malými dávkami soli. Technologie se stala základem nové zbraně, kterou Maggiore opět začal vyvíjet v roce 2008. Impulzem se pro něj stala smrt jeho sestry. Řekl si, že život je příliš krátký, a že by proto měl usilovat o splnění svého snu.

Vývoj nebyl nijak laciný. Jen patentový právník jej stál 50 000 dolarů (asi milion korun). Maggiore celkem utratil 300 000 dolarů z vlastní kapsy a vyčerpal sedm kreditních karet, než mu pomohl investor ze San Franciska. Vynálezce ale potřeboval další peníze na zahájení výroby v Číně.

Nakonec je získal na internetu, kde zveřejnil svůj projekt. Pistole nabídnul za 30 dolarů a poštovné zdarma a do konce září vybral téměř 600 000 dolarů. Udělal přitom ale jednu chybu. Poštovné zdarma jej prakticky připravilo o zisky. Prodeje proto přerušil a chystá se zasílání pistolí zpoplatnit.

Sůl je mnohdy jen omráčí

Kalifornský profesor zkoumající mouchy Michael Dickinson uznává, že na nové zbrani proti mouchám něco je. Mouchy podle něj často dokážou uniknout plácačkám, protože vidí objekty, jež na ně míří, několik milisekund před dopadem. Částečky soli jsou ale tak malé, že je zastihnou nepřipravené.

Profesor ale zároveň uvedl, že konstituce much je poměrně pevná, takže je sůl zřejmě v mnoha případech jen omráčí.

The Wall Street Journal připomíná, že boj proti mouchám má bohatou historii. Tradičním prostředkem jsou srolované noviny. V roce 1900 pak podnikatel z amerického státu Illinois vymyslel plácačku. Následovaly mucholapky či třeba elektrické plácačky. Na mouchy a další hmyz se zaměřil i jeden fyzik podílející se na americkém programu "hvězdných válek". Chce je likvidovat pomocí speciálního laseru. Jeho vynález je ale stále ještě ve stadiu příprav.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat