Univerzita vybudovala Mendelovu polární stanici před deseti lety na Rossově ostrově nedaleko Antarktického poloostrova, a to zhruba za 50 milionů korun. Stát od té doby financoval jejich výzkum deseti miliony korun ročně. Letos tento grant vypršel a jedná se o jeho nové podpoře na dobu sedmi let.
Výzkum odolnosti stavebních hmot
„Pro udržení stanice v dobrém technickém stavu a samozřejmě výzkumu samotného potřebujeme částku minimálně deset milionů korun ročně. Doufáme, že se s ohledem na význam stanice, výzkum i to, že dělá dobré jméno české vědě, příspěvek ještě navýší,“ uvedl Kapler. Stanici obývají vědci vždy v době antarktického léta, tedy od ledna do března, kdy je na jihu nejtepleji.
Průzkumník bez mapy a kompasu. Mike Libecki s dcerou na expedici v Antarktidě |
Do výzkumu na stanici se už zapojili zástupci 214 vědních oborů, jimž pobyt v Antarktidě umožňuje práci na desítkách výzkumných projektů. Zkoumají změnu klimatu, intenzitu UV záření, nebo tzv. antarktické oázy, tedy oblastí, na nichž vzniká po ústupu ledovců první život v podobě řas a mechů. Biologové zjišťují, jaký vliv by mělo další oteplování na život rostlin v těchto oblastech.
Okolí a vliv na zdraví
Lékaři ověřují, jaký vliv má pobyt v drsné krajině na zdravotní stav lidí. Na polární stanici se testuje nejnovější technika vyvinutá v Česku. Mezi tyto projekty patří také výzkum odolnosti pokročilých stavebních hmot. Expedice brzy vyzkouší i prototyp českého generátoru obnovitelné energie z větru.
Desátá expedice odcestuje do Antarktidy 27. prosince z Prahy. Letecky se přesune do Argentiny a z Buenos Aires pak do Patagonie. V přesunu na základnu pomohou vědcům argentinští vojáci. Vědci se vrátí domů v březnu.