Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Archeologové objevili sídlo prvních Vítkovců

Věda

  7:00
SEDLEC-PRČICE - Archeologové objevili při záchranném výzkumu v Prčici na Sedlčansku s největší pravděpodobností dlouho hledané sídlo prvních Vítkovců. Na konci 12. století ho zbudoval zakladatel rodu a jeden z nejvýznamnějších mužů českého království Vítek z Prčice. Po jeho smrti zdědil Prčici jeho syn Vítek III. - zakladatel rodu Rožmberků. Oznámila to vedoucí výzkumu České společnosti archeologické Michaela Selmi Wallisová.

Archeologové objevili sídlo prvních Vítkovců foto: ČTK

V roce 400. výročí úmrtí posledního Rožmberka Petra Voka se tak archeologům podařilo objevit hmatatelný důkaz počátků tohoto významného českého rodu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Možná trochu příznačně v roce velkého výročí zániku rožmberského rodu se nám podařilo v Prčici objevit jeho počátky," uvedla Wallisová. Podle ní senzační objev se archeologům podařilo najít při druhé fázi záchranného archeologického výzkumu, jenž předchází revitalizaci prčického náměstí.

Tiché doufání, pak nadšení
Loni se archeologický výzkum prováděl ve spodní části náměstí. Tehdy se podařilo objevit stopy po velkém prčickém požáru z roku 1701 a něco málo keramického materiálu. Současně zkoumaná plocha se nachází přímo před kostelem sv. Vavřince a přilehlým domem číslo popisné 92. Archeologové objevili sídlo prvních Vítkovců

"Když jsme odhalili řady kůlových jam po dřevěné středověké konstrukci, začínali jsme potichu doufat. Nelíčené nadšení však zavládlo v momentě, kdy se nám podařilo objevit základ rozsáhlé stavby o rozměrech minimálně šest krát deset metrů, to už nám začínalo být skutečně jasné, že jsme nelezli původní panské sídlo prvních Vítkovců," popsala archeoložka.

Z vyzvednuté keramiky vyplývá, že stavba zanikla někdy během přelomu 12. a 13. století, nejpozději však do poloviny století 13. Přesnější datace bude známa až po zpracování výsledků.

Z lokality bylo doposud vyzvednuto i několik cenných nálezů. Mezi nejzajímavější patří bezesporu anonymní uherský denár z poloviny 12. století, který je podle numismatiků v Čechách skutečnou raritou, dále pak malý a velký klíč nebo prsteny. Svůj půvab má i kolekce nalezené keramiky, která naprosto odpovídá charakteru nálezů z přelomu 12. a 13. století.

Kořeny rodů
Prčice je původním sídlem rodu Vítkovů, u kterého lze hledat kořeny rodů pánů z Rožmberka, Hradce, Landštejna, Stráže a Sezimova Ústí. Zakladatel rodu Vítek I. se poprvé píše s přídomkem z Prčice v listině knížete Bedřicha z přelomu let 1184 a 1185. Umírá asi v roce 1194. Po něm nastupuje syn Vítek III.

Archeologové objevili sídlo prvních Vítkovců

Prčické sídlo a přilehlý kostel sv. Vavřince musely existovat nejpozději v roce 1179, založil je právě Vítek I. Jeho nástupce Vítek III. založil druhou prčickou tvrz, jejíž relikty byly nalezeny v roce 1995 při stavebně historickém průzkumu prčického zámku.

Ke konci svého života zahajuje Vítek III. v roce 1240 stavbu mohutného hradu Příběnice a píše se jako Vítek z Příběnic. Význam Prčice pro Vítkovce postupně upadá, v roce 1322 je Petrem I. z Rožmberka prodána pánům z Choustníka.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!