Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Archeologové odkryli u Hulína pravěký hrob s kostrou ženy a dítěte

Dvojitý hrob s kostrou ženy a dítěte | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvojitý hrob s kostrou ženy a dítěte | foto: ČTK

KROMĚŘÍŽ Kosterní pozůstatky ležely v zásobní jámě z období starší doby bronzové. Žena a dítě byly pohřbeny ve skrčené poloze, obráceni tvářemi k sobě. Žena ležela na pravém boku, na hlavě měla dvě vlasové ozdoby z bronzového drátu. Na její ruce spočívalo asi pětileté dítě.

Pravěký hrob objevili olomoučtí archeologové při výzkumu staré cesty z Hulína do Břestu na Kroměřížsku. Ve starší době broznové, tedy třemi a půl tisíci lety, zde stála osada.

"Obě osoby byly do hrobu uloženy podle rituálních praktik, které jsou pro tu dobu obvyklé. Ale zvláštní na tom je, že se jednalo o pohřeb na sídlišti, do míst, která musela být obývána," poznamenal vedoucí výzkumu Miroslav Daňhel.

V jamách v okolí hrobu objevili odborníci úlomky zvířecích kostí, keramiky a stopy po obydlích. "Jde o klasické pozůstatky pravěkých osad. O životě v ní nám svědčí zbytky z jam a kulturních vrstev," doplnil Daňhel.

Nalezené zvířecí kosti dávají badatelům odpověď na otázku o chovaných zvířatech i stravovacích návycích jednotlivých populací. Vedle běžných druhů jako jsou kráva, prase, koza, ovce, archeologové objevili i poměrně velké množství zbytků říčních škeblí. "Vzhledem k velkému množství se domníváme, že sloužily jako potrava," upřesnil Daňhel.

S pohřby v okolí Hulína se archeologové setkali již dříve. Jen v katastru města jich je asi 50. Díky tomu tak badatelé mohou lépe sledovat rituální i společenské souvislosti dané doby. Získali poměrně obsáhlý soubor kosterních pozůstatků, z nichž antropologové vyčítají způsob života lidí, který se projevil právě na kostech.

"Nedávno jsme s kolegyní nálezy pohřbů zpracovávali a je jich čím dál víc.

Ale v takovém množství jako u Hulína se s nimi archeologové nikde v České republice nesetkali," doplnil vedoucí výzkumu.

Nálezy budou zpracovány v laboratořích Archeologického centra Olomouc.

Badatelé je omyjí, slepí, zaevidují, vědecky zpracují a zhodnotí. Až poté se dozví další informace o pravěkém životě na Hulínsku.

V okolí Hulína na Kroměřížsku, v místě, kde se propojí dálnice D1 s rychlostními komunikacemi R55 a R49, jde o poslední archeologický výzkum.

Badatelé jsou zde již od roku 2004. "Končíme na konci července a doufáme, že i přes to úmorné počasí se nám podaří skončit v termínu," řekl vedoucí výzkumu Miroslav Daňhel.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...