Sobota 8. května 2021Den vítězství 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Auto rozjede motor, který se netočí

Motor - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Motor - ilustrační foto. |

PRAHA A kde to má vlastně motor? zeptal se udiveně automechanik, když zvedl kapotu. Vepředu i vzadu našel jenom „kufr“, přitom ten vůz vypadá na první pohled docela obyčejně. „V kabině pod podlahou,“ odpověděl zákazník.

A kde to má vlastně motor? zeptal se udiveně automechanik, když zvedl kapotu. Vepředu i vzadu našel jenom „kufr“, přitom ten vůz vypadá na první pohled docela obyčejně. „V kabině pod podlahou,“ odpověděl zákazník. Podobný dialog může být za několik let realitou.

Automobil na míru
Asi deset centimetrů tam a stejnou vzdálenost zpátky kmitá mnohokrát za vteřinu podlouhlý elektromagnet v kovovém pouzdru.

Rychlý pohyb obstarávají dva písty upevněné na obou koncích elektromagnetu. Ten se pohybuje nad cívkami z měděného drátu, takže při kmitání vzniká elektřina.

„Princip tohoto motoru, kde se nic netočí, si můžeme představit jako průmyslovou verzi ruční svítilny tak zvané „třepačky“. Aby svítila, musíme kmitavým pohybem posunovat magnetem uvnitř cívky. V cívce vzniká elektrický proud pro svícení. Princip lineárního spalovacího motoru je podobný,“ vysvětluje docent Ondřej Vysoký z Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze.

Jeho týmu se poprvé na světě podařilo udržet lineární motor poháněný písty několik hodin v chodu. O totéž se pokoušejí vědci v USA, Švédsku, Velké Británii a Malajsii.

„Za úspěch považují, když jim motor běží několik minut, náš pracoval nepřetržitě osm hodin. A fungoval by i déle, ale už jsme šli domů,“ říká docent Vysoký.

Zájem vědců o spalovací lineární motor je pochopitelný. Nepotřebuje klikovou hřídel, převodovku ani další výrobně náročné díly. Jednoduché soustrojí vyrábí elektřinu, která kabelem „teče“ do elektromotorů v kolech a částečně také do akumulátoru.

Auto bude k životnímu prostředí šetrnější než dnešní vozy. „Když na křižovatce zastaví na červenou, přestane spalovací motor pracovat. Ostatně po městě může jezdit převážně jako elektromobil. Největší zdroj zplodin je tak ze hry,“ říká Pavel Němeček, jeden z členů vývojového týmu. Díky tomu, že není nutné při jízdě řadit rychlosti a neklesají otáčky motoru, odchází z výfuku méně exhalací.

Podle docenta Vysokého bude možné, aby se vozidlo i s malým motorem chovalo jako silné auto. Například pojedete rychlostí 130 kilometrů v hodině. Ale když během předjíždění přišlápnete plynový pedál, zvýšíte automaticky dodávku energie do elektromotorů v kolech. Elektřinu si vezmou z lineárního motoru a také z akumulátoru. Auto s obsahem jednoho litru tak může po dobu několika minut jet jako vozidlo s třílitrovým motorem“.

Výhodou vynálezu českých odborníků je i fakt, že motor může spalovat všechny typy benzinů od nízkooktanových až po vysokooktanové. Unikátní vlastností je možnost měnit kompresní poměr ve spalovacích válcích pouhým povelem z palubního počítače Podle jeho nastavení se pak dá používat různé palivo.

Motor však může být poháněn také kapalným propan butanem (LPG), případně vodíkem. Srdcem celého motoru je řídící deska. Dnes se jedná o rozsáhlý počítačový systém, ale jak říká Pavel Němeček „ve finální verzi se deska s elektronikou vejde na plochu velikosti A5“.

Dva kufry v jednom voze
Nad novým hnacím agregátem zajásají nejen ekologové, ale pravděpodobně také konstruktéři. Elektromotory můžou umístit přímo do kol, takže pohon na všechny čtyři se stane samozřejmostí.

Lineární kmitající „srdce“ nezabere příliš místa. Návrháři tak dostanou možnost umístit spalovací motor třeba pod podlahu kabiny. Vůz bude díky lepšímu těžišti dobře „sedět“ na silnici, navíc by mohl mít také dva zavazadlové prostory, vzadu i vepředu.

Auto však nemusí jenom brázdit silnice. Tvůrci řízeného lineárního motoru předpokládají, že vůz by mohl posloužit rovněž jako pojízdný zdroj elektřiny. V autě může být „zásuvka“, kterou lze kabelem propojit prakticky s jakýmkoliv spotřebičem.

„Ideální je tato varianta třeba pro záchranáře při katastrofách nebo pro vojáky,“ říká docent Vysoký. Ale uplatnění by mohlo takové auto najít například i na chatě, když dojde k výpadku proudu.

Dítě, které už umí chodit
Převratný motor vznikal v garáži na nádvoří ČVUT. Každý z členů výzkumného týmu na něm pracoval tisíce hodin.

Michal Šindelka je autorem základní koncepce metody řízení. Pavel Němeček dokončil návrh řídící elektroniky, Pavel Deutsch se zabývá termodynamikou a řízením přípravy směsi. Všichni pod dohledem školitele docenta Ondřeje Vysokého, který je autorem mechanické konstrukce.

„Vývoj motoru bych přirovnal k učení malého dítěte,“ používá metaforu profesor Michael Šebek, vedoucí katedry řídicí techniky Elektrotechnické fakulty ČVUT.

Podle jeho slov se týmu podařilo zvládnout řízení lineárního spalovacího motoru pomocí počítačové techniky tak, aby pracoval bezchybně prakticky nepřetržitě. Nyní budou svoje „dítě“ učit další dovednosti. Optimalizovat spalovací proces, používat jiné palivo... „Motor je nyní ve stadiu, kdy bude vhodné prodat ho nějaké firmě, která nasadí desítky vývojářů a s našimi zkušenostmi ho dotáhne do průmyslové podoby,“ říká profesor Šebek.

Auto s obsahem jednoho litru může po dobu několika minut jet jako vozidlo s třílitrovým motorem

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...