Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Jak vypadaly gulagy u Mrtvé trati? Podívejte se na virtuální prohlídku

Bývalý sovětský gulag na Sibiři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý sovětský gulag na Sibiři | foto: www.gulag.cz

Virtuální prohlídku lágrů Gulagu a jeho 3D vizualizaci v těchto dnech spustilo sdružení Gulag.cz. Čeští badatelé uspořádali do míst bývalých pracovních táborů Gulagu na Sibiři tři expedice, kde mapovali pozůstatky táborů podél nedostavěné železnice takzvané Mrtvé trati.

Finální podobu představí novinářům ve čtvrtek na tiskové konferenci Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), který na projektu spolupracoval.

V budoucnu plánují navštívit i další na místa spojená s Gulagem v bývalých zemích Sovětským svazem. ČTK o tom řekl rusista, předseda sdružení Gulag.cz a pracovník oddělení publikací ÚSTR Štěpán Černoušek. Badatelé zmapovali celkem 17 táborů. Na poslední loňské expedici některé z nich fotili technologií panoramatických fotografií a zároveň je zaměřovali geodetickými přístroji. Díky těmto údajům vznikl 3D model táborů Gulagů a panoramatická prohlídka každého z vězeňských baráků.

Češi, kteří zemřeli v Rusku

Ústav pro studium totality ve čtvrtek představí také novou knihu o československých občanech popravených v Moskvě v letech 1922 až 1953, nové informace z ukrajinských archivů i filmu 8 hlav šílenství režisérky a scénáristky Marty Novákové. Je o příběhu ruské básnířky Anny Barkové (hraje ji Aneta Langerová), která prožila prakticky celý život v Gulagu. Producentka nyní hledá partnery pro náročnou postprodukci.

Web nabízí historii Gulagu a informace o vězněných Čechoslovácích, Maďarech nebo Polácích. "Nebál bych se říct, že je to poměrně unikátní záležitost. Žádná podobná vizualizace reálného tábora Gulagu neexistuje, aspoň v Rusku není jediné muzeum, které by vzniklo na místě bývalého stalinského tábora Gulagu. Neexistenci muzea jsme se snažili napravit tím, že jsme ji převedli do virtuální podoby," zdůraznil Černoušek.

Demoverze byla sice na webu dostupná od loňského listopadu, ale neobsahovala modely a typy baráků. "Je to náročné převést všechna nasbíraná data do 3D modelu a zároveň zpracovat všechny fotografie, kterých bylo 18 tisíc a vytvořit panoramatické prohlídky," poznamenal.

Na projektu spolupracoval mimo jiné i fotograf a cestovatel Pavel Blažek. Web nabídne i trojrozměrné prohlídky předmětů každodenní potřeby vězňů.

Koncentrační tábory v Rusku

Systém koncentračních a nápravně-pracovních táborů začal v Sovětském svazu vznikat již od roku 1919, nejvíce se rozvíjel za Stalinovy vlády. Gulag je zkratka pro Hlavní správu táborů. Historici odhadují, že jím prošlo 15 až 18 milionů vězňů, z nichž nejméně 1,5 milionu pobyt v táborech nepřežilo.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...