Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko selhává. Nadané děti mu unikají

Věda

  17:28
PRAHA - Píše pohádky a sama si k nim maluje i ilustrace. Přitom Jana chodí teprve do druhé třídy. Dívka měla štěstí. Její rodiče poznali, že je nadaná, a začali spolupracovat s pedagogickopsychologickou poradnou. Navíc ji poslali do školy, která si s nadanými dětmi dokáže poradit.
Malí géniové

Malí géniové foto: Shutterstock

"Talentovaným dětem se věnujeme druhý rok. Učí se spolu s ostatními, mají individuální vzdělávací plán," popsala LN ředitelka pražské ZŠ Plzeňská Irena Prokopová s tím, že se rodiče stále častěji ptají, co dělat s učenlivými ratolestmi.

Talentovaní žáci

  • Podle oficiálních statistik jsou v populaci tři až čtyři procenta mimořádně nadaných dětí.
  • Školní inspekce v roce 2009 zjistila, že pouze 43 procent škol dokáže mimořádný talent poznat.
  • Existenci nadaných dětí řeší poprvé školský zákon z roku 2005. Podle toho mohou tyto děti získávat individuální vzdělávací plány či přeskakovat předměty nebo ročníky. Školy také mohou zakládat speciální „nadané“ třídy.

Malých géniů má být v populaci kolem tří procent, všichni ale štěstí jako Jana nemají. Jen zlomku z nich se dostane odpovídající péče. Ministerstvo školství se nepříznivý trend snaží zvrátit. Aktuálně se zaměřuje na učitele a poradny. Mají se naučit nadané děti lépe rozpoznávat.

Úkolem pedagogicko-psychologických poraden je diagnostikovat, zda je dítě nadané a pak se školou vytvořit plán, podle něhož bude školák studovat. Mezi poradnami však existují velké rozdíly, a to jak ve vyšetření, tak v počtu dětí, které prohlásí za nadané. Dokazuje to třeba analýza poraden z roku 2009/10, v níž stojí, že v Libereckém kraji měli pouhých sedm nadaných, zatímco na jihu Čech 150.

Zlepšit to má nově sepsaný "manuál", podle kterého se poradny budou při vyšetření dítěte řídit. "Je to věc, která tady chyběla. Standard vyšetření mimořádného nadání má zajistit kvalitní diagnostiku, průběžné sledování dítěte a srovnatelné zprávy, ať už půjdete do jakékoli poradny," řekla LN psycholožka Světlana Durmeková z Institutu pedagogickopsychologického poradenství, který spadá pod resort školství.

Institut pracuje i na projektu financovaném z evropských peněz, který se zaměřuje na to, aby nadané děti dokázali objevit učitelé. Do roku 2013 mají mít pedagogové na základních školách k dispozici speciální test z matematiky a češtiny pro osmé ročníky. Výsledky by pro učitele měly být vodítkem, zda je některý z jeho žáků mimořádně nadaný.

PSALI JSME:

Mimořádně vzdělaným dětem se v regionech věnuje na 40 koordinátorů Institutu pedagogicko-psychologického poradenství. Zatímco ve školním roce 2008/09 měli v péči 360 dětí, o rok později už to bylo 590. "Jen sotva čtvrtina byly dívky. Nemůžeme to exaktně dokázat, ale stejný trend je i v zahraničí. Důvodem je asi systém rolí u mužů a žen, větší průbojnost chlapců a zažité stereotypy. Víte, kolik je nositelů Nobelovy ceny a kolik nositelek," vysvětluje Durmeková.

"Šance pro dívky je právě v plošném vyhledávání nadaných dětí. Rozšiřuje se i vyhledání už v předškolním věku, když se posuzuje školní zralost. To se také dělá plošně a i tady je šance to podchytit," dodává psycholožka.

Ani v hledání nejmenších géniů ze školek na tom není Česko ve srovnání s cizinou moc dobře. "Bylo by užitečné, kdybychom měli standardizované nástroje na vyhledávání mimořádně nadaných dětí už v předškolním věku," doplňuje Durmeková s tím, že institut sonduje, jak hledají nadané předškoláky poradny či třeba neziskové organizace.

Že máme ještě co dohánět, tvrdí i šéfka Společnosti pro talent a nadání Eva Vondráková. "Je tu legislativa, která teoreticky umožňuje pečovat o nadané. Na realizaci ale chybí finance a podmínky. Základní z nich je průprava učitelů a vybavení. Při velkém počtu žáků ve třídě není možné efektivně pracovat s těmi, kteří potřebují jiný přístup, ať jsou nadaní či handicapovaní. Asistenti jsou výjimkou, nikoli pravidlem," komentuje praxi Vondráková.

Autor:

Mohlo by vás zajímat