Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští vědci dostali ocenění za léčbu cukrovky

Věda

  10:00
PRAHA - Čeští vědci z Centra diabetologie pražského IKEM a Ústavu experimentální medicíny Akademie věd dostali na mezinárodním kongresu diabetologů v americkém San Diegu prestižní ocenění za studii o novém způsobu buněčné léčby takzvané diabetické nohy.

Diabetik. Pro nemocné je důležité mít normální hladinu cukru v krvi. foto: Shutterstock

Oznámilo to tiskové oddělení Akademie věd. Prestižního kongresu Americké diabetologické asociace v San Diegu, na němž letos se svou novou léčebnou metodou slavili úspěch čeští vědci, se jako každý rok zúčastnilo téměř 20.000 specialistů z celého světa. V sekci diabetická noha je každoročně udělována cena dvěma nejlepším příspěvkům.

Ischemická choroba dolních končetin a syndrom diabetické nohy patří mezi nejzávažnější onemocnění diabetiků. Výskyt onemocnění v populaci dosahuje deseti až 30 procent u dospělých, zatímco ve věku 50 až 60 let se pohybuje okolo pěti procent, nad 70 let už postihuje přes 20 procent pacientů.

JAK POZNÁTE CUKROVKU? VÍCE SE DOZVÍTE ZDE

Nejnebezpečnějším projevem končetinové ischémie je vznik gangrény. Čeští vědci se ve své studii zaměřili na pacienty, u nichž hrozila amputace, dlouhodobě se jim nehojily rány po amputaci nebo trpěli nesnesitelnými bolestmi, přičemž všechny dostupné možnosti léčby byly vyčerpány. Od roku 2008, kdy se jim podařilo vyléčit prvního pacienta, prošlo buněčnou terapií téměř třicet nemocných.

Křišťálová lupa 2011

Léčení probíhá tak, že po izolaci autologních buněk, mezi nimiž je vysoké zastoupení buněk schopných zakládat cévy, je do lýtkového svalu vpravena suspenze buněk pomocí série zhruba 40 vpichů. U všech pacientů se zlepšil klinický nález, zmírnily se bolesti, hojily se kožní defekty a končetina nemusela být amputována. Léčba neměla vážné nežádoucí komplikace a vedla k významnému zvýšení kvality života pacientů s těžkým diabetem.

Autoři: ,