Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští vědci se mají podílet na hledání stop života na Marsu

Věda

  10:30
PRAHA - Odborníci z Přírodovědné fakulty UK v Praze vyvíjejí přístroje, které v extrémních podmínkách rudé planety najdou zbytky po organismech, které tam kdysi mohly žít. Svoji metodu představili minulý týden během Mezinárodního astronautického kongresu v Praze.

Evropské vozítko projektu ExoMars v představě malíře foto: ESA

Jaký důkaz potvrdí, že na Marsu je nebo někdy byl život? "Třeba přítomnost zvláštních organických kyselin nebo pigmentů," říká profesor Jan Jehlička z Přírodovědecké fakulty University Karlovy. Jeho tým společně se zahraničními kolegy připravuje aparaturu pro hledání stop života na rudé planetě.

Půjde zcela jistě o zbytky po bakteriích a dalších mikroorganismech, které kdysi, když ještě na Marsu byla voda v tekutém stavu, mohly žít na druhé nejmenší planetě sluneční soustavy. Najít jejich stopy v půdě nebo v atmosféře je úkolem sondy ExoMars. Podle plánu se má vydat na cestu v roce 2018, i když berme tento údaj s rezervou, protože doba startu se již několikrát posunula. Původně měla raketa se sondou vzlétnout už v roce 2011.

Podle představ tvůrců projektu Aurora z Evropské kosmické agentury dopraví raketa na Mars pojízdného robota s vrtným zařízením pro odběry vzorků půdy z hloubky okolo dvou metrů.
Pod povrchem je totiž větší naděje, že stopy života nezničilo ultrafialové sluneční záření snadno pronikající řídkou atmosférou rudé planety. Vzorky půdy pak vyhodnotí řada přístrojů pro hledání známek života.

Další podrobnosti o pátrání po životě na Marsu najdete v dnešním vydání deníku

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat