Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čínští jedináčci jsou méně konkurenceschopní, tvrdí studie

Věda

  7:00
PEKING - Méně soutěživí a ambiciózní, méně důvěřiví, méně svědomití, méně ochotní riskovat a pesimističtější, takoví jsou prý čínští jedináčci, které o sourozence připravila vládní politika jednoho dítěte.
Novorozenec (ilustrační foto)

Novorozenec (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Vyplývá to z nové studie, kterou provedl tým australských vědců. Podle nich má politika jednoho dítěte již nyní vážné dopady na čínskou společnost a vede mimo jiné k menší ochotě riskovat na trhu práce. Výsledkem by mohlo být i méně podnikatelů.

Takzvanou politiku jednoho dítěte, která znemožňuje většině rodin žijících ve městech mít více potomků, uplatňuje Čína již 30 let. Obavy týkající se této strategie byly vysloveny už v minulosti a nejnovější studie je podle agentury AP potvrzuje.

"Důvěra je opravdu důležitá, nejen při společenských stycích, ale také při obchodních jednáních, při spolupráci s kolegy, při jednání mezi firmami," uvedla jedna z autorek práce Lisa Cameronová. "Nižší úroveň důvěry může znamenat komplikace při jednáních a vzájemných kontaktech," dodala.

ČTĚTE DÁLE:

Studie Cameronové a jejího týmu z australské Monashské univerzity, jejíž výsledky byly dnes zveřejněny v internetovém vydání časopisu Science, se zakládá na pozorování 421 mužů a žen z Pekingu, kteří se narodili krátce před zavedením politiky jednoho dítěte v roce 1979 a krátce po něm. Jednalo se spíš o vzdělanější část populace.

U účastníků výzkumu narozených v roce 1975 bylo jen 27 procent takových, kteří neměli sourozence; u těch, kteří se narodili v roce 1983, toto číslo stouplo na 91 procent.

Skupina byla podrobena testům, při nichž se u jejích členů posuzoval altruismus, důvěra, postoj k rizikům a soutěživost.

"Výsledky, naznačující kromě jiného, že generace jedináčků je citlivější a nervóznější, nejsou žádným překvapením," uvedla psycholožka Cou Chung.

"Jedináčci v Číně jsou zahrnováni láskou a dostávají od svých rodičů takřka vše, na co si vzpomenou. Zároveň doma nemají žádnou konkurenci. Ve společnosti ale výlučné postavené nemají. Protože byli příliš mnoho pod ochrannou rukou, cítí ztrátu a nejsou tolik schopni konkurovat druhým," dodala.

Politika jednoho dítěte

  • Cílem politiky jednoho dítěte bylo omezení růstu čínské populace - Čína má nyní 1,35 miliardy obyvatel a je nejlidnatější zemí světa.
  • Kritici ale tvrdí, že přísná opatření dnes již nejsou zapotřebí a že úřady často při jejich prosazování porušují lidská práva, například tím, že ženy nutí k potratům v pokročilém stadiu těhotenství.
Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat