Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Do Prahy se sjedou sluneční radioastronomové z celého světa

Observatoř ALMA byla otevřena v Chile | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Observatoř ALMA byla otevřena v Chile | foto: ČTK

PRAHA O aktuálních otázkách sluneční astrofyziky a radiové astronomie v souvislosti s obřím chilským radioteleskopem ALMA bude v Praze jednat 120 expertů z celého světa. Mezinárodní konferenci CESRA pořádá mezi 24. - 29. červnem Astronomický ústav Akademie věd ČR.

Informoval o tom mluvčí ústavu Pavel Suchan. S tím, že se bude nejrozsáhlejší pozemní astronomická pozorovatelna svého druhu na Zemi zaměřovat také na výzkum Slunce, se podle astronoma Miroslava Bárty totiž v původních plánech nepočítalo.

"Máme už několik projektů, které půjdou do testovací fáze, která určí, zda tento přístroj je schopen dělat pozorování tohoto druhu. Výsledky se očekávají hlavně v oblasti části chladnější sluneční atmosféry," řekl Bárta, podle něhož to v astronomii znamená skutečný průlom.

Teleskop ALMA (Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array) se nachází v observatoři Chajnantor na náhorní plošině v nadmořské výšce 5050 metrů v poušti Atacama v Chile. Na jeho provozu, který byl spuštěn letos v březnu, se podílejí i čeští vědci. Například Astronomický ústav AV ČR v Ondřejově provozuje jeden ze sedmi uzlů evropského střediska ALMA.

ČTĚTE TAKÉ:

ALMA by tak měla podle Bárty odpovědět na otázky, jak například fungují protuberance - velký jasný oblak chladného plazmatu, který vybíhá z povrchu Slunce. Často bývá ve tvaru obrovského oblouku. "Je to chladnější plazma, která je nadnášená magnetickým polem, ale jak to vlastně funguje a jak to tam může držet tak dlouho, není dodnes jasné," dodal.

Gigantický teleskop stál přibližně 650 milionů eur (asi 19,5 miliard korun) a tvoří ho šest desítek velmi přesných dvanáctimetrových antén pro příjem radiových vln milimetrových délek.

Podle astronomů se stane klíčovým přístrojem astrofyzikálního výzkumu pro celou následující dekádu. Vedle objektů vzdáleného vesmíru, pro jejichž studium byl primárně navržen, se bude věnovat výzkumu nejbližší hvězdy - Slunce.

Slunečnímu výzkumu s radioteleskopy ALMA se věnuje značná pozornost. Na anténách ALMA se kvůli tomu provedly nákladné úpravy, například se zdrsněly plochy parabolických zrcadel, aby se zabránilo přehřátí přijímače v jejich ohnisku nebo se instalovaly speciálních slunečních filtrů. Do Prahy proto zavítají také zahraniční experti na mikrovlnnou interferometrii. Kromě ALMA budou světové astronomické špičky debatovat také o druhém velkém radioteleskopu LOFAR, který byl před třemi lety spuštěn v Nizozemí.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!