Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do Rapotína tečou peníze i přes zásah policie

Věda

  23:29
PRAHA - Pět milionů dostal od ministerstva školství výzkumný ústav v Rapotíně. Nakládání s dotacemi tam však šetří policie a kontroly provádělo i ministerstvo zemědělství.
Nemocniční laboratoř - ilustrační foto.

Nemocniční laboratoř - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Celkem 2,3 miliardy z evropských peněz půjde na podporu mladých vědců, ohlásil začátkem prosince ministr školství Josef Dobeš. Na univerzitách a ve výzkumných ústavech mimo Prahu za ně mají vzniknout nové pozice pro badatele s čerstvým doktorátem.

Úspěšnost v soutěži: sto procent

V prvním kole získalo peníze z operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost 27 projektů. Překvapí už fakt, že úspěšnost v soutěži byla stoprocentní. Tedy, kdo si o peníze požádal, ten je také dostal. Necelých pět milionů navíc získalo „eseróčko“ Agrovýzkum Rapotín. Spadá do soustavy tří výzkumných ústavů, které řídí a vlastní Ondřej Kopp. Jenže toho už minimálně od října 2009 prošetřuje policie kvůli nesrovnalostem ve vykazování dotací od ministerstva zemědělství.

Jak zadržet peníze

O co jde? Když vědci žádají o podporu pro svou práci, vždy přesně rozepisují, jaká část peněz půjde na nákup materiálu, na přístroje, kolik na jejich odměny. Celá částka určená na projekt přijde na účet výzkumného ústavu a ten by se měl při jejím dělení rozpisem řídit. Jenže v Rapotíně to občas nedodržují.

Ústav vědcům například neproplácí všechny odměny vysoutěžené v projektech. „Odměňujeme je podle toho, jak plní své úkoly,“ přiznal LN už dříve Ondřej Kopp s tím, že badatelé pravidelně dostávají základní platy.

Problémy trvají již delší dobu. V říjnu 2009 kontroloval hospodaření v Rapotíně odbor auditu a supervize ministerstva zemědělství. „Zjistilo se, že ústav zadržel, popřípadě v rozporu se smlouvou o poskytnutí dotace opožděně vyplácel peníze určené na úhradu osobních nákladů u vybraných projektů,“ vysvětluje Jan Žáček, mluvčí ministerstva zemědělství. Dále ústav v daném roce neuhrazoval faktury za materiál a služby, proplácel je až v roce následujícím, čímž také porušoval smlouvy.

Odvolaný starosta

Když výzkumný ústav smlouvy nedodržuje, hrozí mu, že bude muset peníze na projekt vrátit do státního rozpočtu. To se v Rapotíně stalo ‚pro změnu‘ letos. „Výzkumný ústav pro chov skotu vrátil částku, která mu byla vyměřena,“ uvádí Jan Žáček. Práce na projektu ale pokračují. „Nebyl důvod ukončit řešení celého projektu,“ sděluje dále Žáček.

Chování Ondřeje Koppa, který mimochodem ještě do prosince zastával v severomoravském Rapotíně funkci starosty (před Vánoci byl odvolán), by se ale dalo charakterizovat jako zpronevěra. Peníze zřejmě zadržuje a vyplácí opožděně, případně zkouší najít cesty, jak je nevyplatit vůbec. Ostatně výzkumníci se někdy raději nepřihlásí o odměnu, která jim podle projektu náleží, než aby přišli o trvalé zaměstnání.

Čekání na posudek

A co zjistila po více než dvou letech vyšetřování policie? „Hospodářská kriminálka případ stále šetří,“ sděluje mluvčí šumperské policie Josef Bednařík. Délka vyšetřování je podle něj zapříčiněná složitostí celého případu. Navíc prý nyní kriminalisté čekají na posudky od znalce z oboru ekonomiky. Proto Bednařík odmítá sdělit jakékoliv další podrobnosti.

Mezitím ovšem Koppovy firmy – Výzkumný ústav pro chov skotu a Agrovýzkum Rapotín – získávají další miliony. Kromě zmíněné podpory doktorandů poskytlo ministerstvo školství letos ještě například peníze na zkoumání tělesné kondice dojnic. Projekt s rozpočtem téměř 3,5 milionu má trvat do roku 2014.

„V rámci hodnocení se posuzuje oprávněnost žadatele, minimálně dvouletá historie a zda není v konkurzu,“ vysvětluje mluvčí ministerstva školství Hynek Jordán s tím, že výzkumný ústav v Rapotíně podmínky splnil. „Policejní vyšetřování není pro udělení evropské dotace směrodatné. Musíme se řídit presumpcí neviny,“ uvádí dále Hynek Jordán.

A podobně se k přidělování dalších dotací staví i ministerstvo zemědělství, byť nesrovnalosti samo odhalilo. Agrovýzkum Rapotín tak od něj letos dostal peníze na projekt s celkovým rozpočtem 26 milionů. A přísnější není ani Technologická agentura – letos poskytla na projekt zaštítěný rapotínským výzkumákem dohromady více než devět milionů. „Projekt splnil veškeré podmínky veřejné podpory,“ uvádí Zuzana Lavičková z Technologické agentury s tím, že policejní vyšetřování zatím neskončilo pravomocným odsuzujícím rozsudkem.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...