Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Technologická agentura „naleje“ do výzkumu 7,5 miliardy

Věda

  19:41
PRAHA - Dnes Technologická agentura zahájila program ALFA. V rámci něho chce během šesti let podpoří 750 projektů aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje. Celkově investuje 7,5 miliardy.
Laboratoř (ilustrační foto)

Laboratoř (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Peníze na vědu a výzkum putují do laboratoří z řady různých míst. Badatelé o ně mohou soutěžit u Grantové angetury, u několika ministerstev a u dalších institucí. Výhledově by se počet poskytovatelů měl snížit. Základnímu výzkumu má dominovat Grantová agentura, v aplikovanému pak nedávno založená Technologická agentura. A ta už nyní začala lákat potenciální zájemce o peníze.

Program ALFA, který bude probíhat v letech 2011 až 2016, má prostřednictvím vědeckých výsledků zlepšit konkurenceschopnost a hospodářský růst Česka. ALFA je rozdělena do tří podsekcí. První se zaměří na progresivní technologie a materiály, druhá na energetiku a ochranu životního prostředí, třetí pak na udržitelný rozvoj dopravy.

Peníze pro firmy
Celkově program ALFA podpoří 750 projektů, u dvou třetin se očekává spolupráce mezi podniky a výzkumnými organizacemi. Postačí ovšem, když se výzkumná organizace bude na řešení, nákladech a výsledcích projektu podílet deseti procenty. Peníze tak budou z velké části směřovány do firem.

Jak ale upozorňuje Karel Klusáček, ředitel Technologické agentury, vyšší hranice by mohla některé výzkumné organizace od účasti v programu úplně odradit. "Pokud se ale samy chtějí podílet více procenty, nikdo jim to nezakazuje," uvádí Klusáček.

Technologická agentura ovšem vyžaduje, aby se všichni zájemci o projekty přispěli k jejich financování. Podpoří je totiž maximálně z 80 procent.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!