Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Dodo zřejmě doplatil na cyklony

Věda

  9:27
Praha - Soužití člověka a podivuhodného opeřence dronta mauricijského nesprávně nazývaného také „blboun nejapný“ netrvalo dlouho. Evropané přistáli u břehů neobydleného ostrova Mauricius v Indickém oceánu poprvé v roce 1503 a poslední hodnověrné zprávy o pozorování metr vysokého a asi 25 kilogramů těžkého ptáka pocházejí z roku 1662.

Dodo foto: Reprofoto

Traduje se, že pták příbuzný našim holubům padl za oběť intenzivnímu lovu. Na druhé straně ale existuje řada svědectví o „hnusné, žaludek zvedající“ chuti jeho masa. „Stále ještě o něm nevíme vůbec nic,“ shrnul znalosti vědců paleontolog Julian Hume z londýnského Přírodovědného muzea.
 Jedna z mála úplných koster vzala za své v oxfordském muzeu v roce 1755. Podle jedné verze tehdy hrdinný kurátor s nasazením života vyrval plamenům alespoň nohu a hlavu jedinečného exponátu. Zlí jazykové tvrdí, že kostru sám zapálil, protože nebyla dobře konzervovaná a příšerně páchla. V roce 1890 objevil mauricijský holič kompletní kostru dronta, ale tajemství naleziště si vzal s sebou do hrobu. Od té doby vědci na úplnou kostru nenarazili.

Na lepší časy se blýská na jihu ostrova Mauricius v lokalitě Mare aux Songes, kde se při vykopávkách podařilo během několika měsíců vyzvednout ze země stovky jednotlivých kostí záhadného tvora.Naleziště zůstávalo dlouho nedobytné, protože ve čtyřicátých letech nařídily úřady bažinu v rámci boje s malárií zavézt metrovou vrstvou kamení. Když se přes ni nizozemští a britští vědci na sklonku loňského roku probili, narazili ve vrstvách starých nejméně 500 let na bohaté naleziště kostí nejrůznějších živočichů. Vydatně je mezi nimi zastoupen i dronte. Na ploše asi pěti hektarů se můžou skrývat kosti desetitisíců ptáků.

 Co bylo příčinou jejich masové smrti? Kosti pocházejí z dob před příchodem lidí, a tak můžeme ze seznamu podezřelých celkem jistě škrtnout člověka. Vědci spekulují, že se drontové stali obětí série cyklonů nebo choroby. Námořníci a osadníci pak zasadili beztak skomírající populaci poslední ránu. Vědci doufají, že se jim nakonec podaří izolovat i DNA dronta mauricijského. Malý fragment dědičné informace už vydolovali ze zbytků ohořelého oxfordského exempláře.

 A záhada chuti drontího masa? Podle Huma lze nalézt svědectví o „velmi dobrém mase“ drontů. Tradované „zvedání žaludku“ bylo spíše důsledkem vysokého obsahu tuku. Maso bylo velmi syté a hladovým námořníkům nedalo velkou práci se jím nechutně přejíst.

Autoři:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...