Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věda

Evropská budoucnost v době zelené. Co musíme vyřešit, abychom zachránili klima?


Na místo konání summitu G7 dorazili také protestující, kteří chtějí rychlejší a důraznější jednání proti klimatickým změnám. | foto: AP Photo

Premium
O tom, že evropská, potažmo světová budoucnost bude zelená, se vesměs nepochybuje. Ochrana prostředí a důraz na klima veřejné debatě dominují i v energetice. Jenže říci to pouze takto je příliš zjednodušující. Svět čeká k řešení celá řada problémů, jež začínají být stále naléhavější.

I v konkurenci mnoha nových trendů a dramatických světových událostí jsou klimatické změny a přechod k zelené energetice, který vyvolaly, jedním z nejskloňovanějších hitů naší postcovidové současnosti. Z veřejné debaty na toto téma se bohužel často vytrácí obsah a zůstává jen ideový (pohříchu spíš ideologický) souboj všech zúčastněných. Zejména u nás se tvoří dva silné tábory: jedni si překládají Green Deal jako zelenou dohodu a vidí v ní příležitost, druzí ji zase vnímají jako zelený úděl, a tedy hrozbu, která Evropu poznamená skoro jako nějaká novodobá morová rána.

Na odborném poli v energetice se ale spíš vede debata o tom, jak rychlý bude „phase-out“ od uhlí a čím v tomto svižném tempu nahradit fosilní zdroje. O tom, že to nebude ploužák, ale spíše kvapík, a že to všechno bude rychlejší, než jsme předpokládali, už dnes nikdo nepochybuje.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s iDNES Premium

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Autor: