Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jaderná energetika zažívá renesanci. Díky zájmu obnovila Plzeň obor

Věda

  14:48
PLZEŇ - Díky celosvětové renesanci jaderné energetiky a vzrůstající poptávce po kvalitních inženýrech obnovila Západočeská univerzita v Plzni po 15 letech magisterský obor stavba jaderně energetických zařízení, řekl Jiří Polanský ze strojní fakulty.

Velín jaderné elektrárny Temelín. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

"Záměrem nebylo pouhé vzkříšení jaderné specializace, ale vytvoření moderního studijního oboru, který posluchače seznamuje s nejnovějšími trendy, konstrukcemi i materiály," dodal.

Polanský uvedl, že nový obor má zatím pouze čtyři přihlášené studenty, ale přesto se letos otevře. "Vinou je zřejmě nedostatečná propagace. Teď se to ale dozví studenti prvních a druhých ročníků, kteří si rozmyslí, zda se k nám na katedru přihlásí," řekl. V Česku se dá podobný obor studovat na ČVUT v Praze. "Konstrukce se ale vždy vyučovala v Plzni. V Praze je obor obecnější, posunutý k jiným zařízením," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

ZČU těží z dlouholeté tradice jaderného strojírenství v Plzni. "Když bylo v 90. letech Škodě Jaderné strojírenství (dnes Škoda JS) ouvej, tak to mělo dopad i na náš obor, který se zavřel," řekl Polanský.

"Jaderná energetika neměla budoucnost, řada oborů byla zrušena. Nyní máme ale opět dlouhodobé zakázky, což je pro studenty důležité. Jsme v přímém styku s vysokými školami, tyto obory finančně podporujeme," řekl šéf Škody JS Miroslav Fiala. Podle bývalého ředitele Jaderné elektrárny Temelín Františka Hezoučkého cítí nedostatek specialistů v tomto oboru celý svět včetně USA, jejichž firmy "loví už i u nás".

Do výuky se zapojí externí odborníci z jaderné energetiky jako garanti řady předmětů. Absolventi mohou pracovat ve výzkumných ústavech, výrobních podnicích a u provozovatelů elektráren.

ČTĚTE TAKÉ:

(sem vepište další text, nebo mě smažte)

Podle Polanského je o ně velký zájem. "Z tisku vidíte, kolik pracovníků musí nabírat francouzská Areva, kolik jich chybí v Anglii a USA," uvedl Polanský. Pokud se dostaví třetí a čtvrtý blok Temelína, deklaruje ČEZ potřebu tisíců lidí. Navíc pracovníci na 1. a 2. bloku, kteří je stavěli, stárnou. Noví lidé budou elektrárnu vypínat a demontovat, na což také výuka myslí, řekl Polanský. Škoda JS univerzitě řekla, aby pro její stavby vychovala za deset let 200 inženýrů.

Podle prorektora Západočeské univerzity Jana Horejce se do roku 2030 v Česku spotřeba elektřiny zdvojnásobí. Ekologicky výhodné zdroje budou vždy jen doplňkové, dodal. Západočeská univerzita je připravena začít záměry státní energetické koncepce, kde se s novými zdroji počítá, uplatňovat.

Autor:

Mohlo by vás zajímat