Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jaderná energetika zažívá renesanci. Díky zájmu obnovila Plzeň obor

Věda

  14:48
PLZEŇ - Díky celosvětové renesanci jaderné energetiky a vzrůstající poptávce po kvalitních inženýrech obnovila Západočeská univerzita v Plzni po 15 letech magisterský obor stavba jaderně energetických zařízení, řekl Jiří Polanský ze strojní fakulty.

Velín jaderné elektrárny Temelín. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

"Záměrem nebylo pouhé vzkříšení jaderné specializace, ale vytvoření moderního studijního oboru, který posluchače seznamuje s nejnovějšími trendy, konstrukcemi i materiály," dodal.

Polanský uvedl, že nový obor má zatím pouze čtyři přihlášené studenty, ale přesto se letos otevře. "Vinou je zřejmě nedostatečná propagace. Teď se to ale dozví studenti prvních a druhých ročníků, kteří si rozmyslí, zda se k nám na katedru přihlásí," řekl. V Česku se dá podobný obor studovat na ČVUT v Praze. "Konstrukce se ale vždy vyučovala v Plzni. V Praze je obor obecnější, posunutý k jiným zařízením," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

ZČU těží z dlouholeté tradice jaderného strojírenství v Plzni. "Když bylo v 90. letech Škodě Jaderné strojírenství (dnes Škoda JS) ouvej, tak to mělo dopad i na náš obor, který se zavřel," řekl Polanský.

"Jaderná energetika neměla budoucnost, řada oborů byla zrušena. Nyní máme ale opět dlouhodobé zakázky, což je pro studenty důležité. Jsme v přímém styku s vysokými školami, tyto obory finančně podporujeme," řekl šéf Škody JS Miroslav Fiala. Podle bývalého ředitele Jaderné elektrárny Temelín Františka Hezoučkého cítí nedostatek specialistů v tomto oboru celý svět včetně USA, jejichž firmy "loví už i u nás".

Do výuky se zapojí externí odborníci z jaderné energetiky jako garanti řady předmětů. Absolventi mohou pracovat ve výzkumných ústavech, výrobních podnicích a u provozovatelů elektráren.

ČTĚTE TAKÉ:

(sem vepište další text, nebo mě smažte)

Podle Polanského je o ně velký zájem. "Z tisku vidíte, kolik pracovníků musí nabírat francouzská Areva, kolik jich chybí v Anglii a USA," uvedl Polanský. Pokud se dostaví třetí a čtvrtý blok Temelína, deklaruje ČEZ potřebu tisíců lidí. Navíc pracovníci na 1. a 2. bloku, kteří je stavěli, stárnou. Noví lidé budou elektrárnu vypínat a demontovat, na což také výuka myslí, řekl Polanský. Škoda JS univerzitě řekla, aby pro její stavby vychovala za deset let 200 inženýrů.

Podle prorektora Západočeské univerzity Jana Horejce se do roku 2030 v Česku spotřeba elektřiny zdvojnásobí. Ekologicky výhodné zdroje budou vždy jen doplňkové, dodal. Západočeská univerzita je připravena začít záměry státní energetické koncepce, kde se s novými zdroji počítá, uplatňovat.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat