Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jediný gen vypne spánek

Věda

  8:46
PRAHA - Američtí vědci získali mušky octomilky, které skoro nepotřebují spánek. Poškození jediného genu, jenž dostal jméno „sleepless“ čili „bezesný“, je obrní proti ospalosti. Mušky za to tvrdě platí. Bezesné noci jim zkracují život a zhoršují koordinaci pohybů. Vědci jsou zvědavi, zda podobné genetické defekty stojí v pozadí chorobné nespavosti u některých lidí.

Octomilky. foto: wikipedia.org

Mušky octomilky patří k velkým spáčům. Denně prospí až patnáct hodin. Nejraději podřimují v noci a v těsné blízkosti potravy. Pokud jim zabráníme v usnutí například neustálými otřesy, začnou se chovat podobně jako člověk po dlouhé noční směně. Nakonec usnou navzdory vyrušování a dohánějí zameškaný spánek. Podobně jako u člověka lze i u octomilek zahánět ospalost kofeinem nebo amfetaminy.

Spánek se zdá být univerzálním fenoménem zvířecí říše. Spát musí nejen savci včetně člověka, ale také ostatní obratlovci, a dokonce i primitivní bezobratlí tvorové, jako hmyz nebo červi. Rozdíly v nárocích na spánek jsou obrovské. Někteří netopýři prospí denně více než 20 hodin. Žirafy vystačí celý den jen s několika desítkami minut spánku.

Octomilky mají kompletně přečtenou DNA a vědci jim mohou cíleně poškozovat geny. Tito živočichové se proto nabízejí jako dokonalý modelový organismus pro výzkum mechanismů řídících spánek. Tým neurologů z University of Pennsylvania vedený Amitou Sehgalovou nalezl mezi octomilkami s poškozenou dědičnou informací nespavce, kteří vystačí s méně než hodinou spánku denně. Některé mušky nemusely spát vůbec.

Na vině je poškození nově objeveného „bezesného“ genu
Octomilky podle něj v nervových buňkách vyrábějí malou bílkovinnou molekulu, jež působí jako zapínač dalších genů důležitých pro funkce neuronů. Patří k nim i gen, který dovoluje nervovým buňkám, aby se po nabuzení nervovým vzruchem opět zklidnily. Poškození „bezesného“ genu udržuje nervové buňky v trvalém nabuzení. Neklamným projevem tohoto krajního vzrušení je například permanentní neklidný pohyb nožiček nespavých octomilek. Objev „bezesného“ genu zveřejnila Sehgalová a její spolupracovníci ve vědeckém časopise Science.

Vědci nyní zjišťují, jak si budou nespavé mušky osvojovat nové informace a jestli nebudou mít oslabenou paměť.
Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat