• schránka
  • Přihlásit Můj účet

Diskuse k článku

Kde se v mozku skrývá Bůh?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

b84a98b12e36l

10. 9. 2006

Výsledek výzkumu je nulový a týkal se něčeho jiného.

Výsledek zdejší diskuse : BLA , BLA , BLA ...

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

M94i58r97e63k 35o48d 42l41e30s83a

8. 9. 2006

nelze zjistit, stejně ne jako jeho podobu a existenci vůbec.

Nejpřijatelnější popis tohoto fenoménu je zkrátka Bůh jako popis naší nejistoty, tento pojem označuje obrovskou množinu toho, co nevíme a nedokážeme pochopit. Tím, že si pro to vytvoříme jakousi pomyslnou realitu, přestává nás to strašit.

S prázdnem nelze manipulovat, s náboženstvím je to možné.

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

š88v32á58b

6. 9. 2006

Existují-li lidé věřící v poctivé úmysly Paroubka a jeho ČSSD, mají ČSSD spot? Je GOOD spot totožný s ČSSD spotem? Kde se v mozku může skrývat  víra v Paroubka?

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

D40r62a57k

6. 9. 2006

Otazka je, zdali se vira v Paroubka opravdu nachazi v mozku. Mame tady i jine vykonne organy a struktury. Rekneme takovy ritni sverac, ten ma panecku take svuj smysl....

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

D43r24a59k

6. 9. 2006

Odpoved je jednoducha. Mnozi trpi virou, nejenom ti verici v boha. Jeden veri v to ze buh existuje, druhy veri v to ze buh neexistuje. Dve protichudne presvedceni, a pro zadne neexistuje jedinny dukaz. Tedy, nelze prokazat existenci boha, stejne tak ji ale nelze vyvratit. Vsimete si jedne malickosti - oba tito lide jsou verici a nejsou si schopni pripustit si i jinou alternativu.

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

m42o96d57e95r49a86t88e

5. 9. 2006

V této oblasti je tolik důležitějších věcí, které by zasluhovaly výzkum: Parkinson, Alzheimer, autismus, migrény...

...ale "vědci" radši budou hledat "boha v mozku" :/

ubohost :/

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

H58o71s75p27a36m

5. 9. 2006

Diskuse je zajímavější než úvodní článek, už proto, že má nadčasový charakter. Mohla by probíhat i před mnoho tisíci lety, kdy tehdejší věda by chtěla drolením kamene poznat, kde v nějaké modle sídlí  to "ono", pro které byla kamenná modla lidmi zbožňována. A věřící s nevěřícími by vedli obdobné diskuse. Podstatné je, že  v ě ř í c í   n a l é z á  s m y s l  ž i v o t a , přestože na mnohé otázky  nezná současná věda odpověď. Za mnoho let bude věda umět některé jevy vysvětlit, ale všechny ne, ale znát smysl života byl, je a bude stále aktuální požadavek.

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

m34u65a66d28i24b

5. 9. 2006

Otázka víry v boha je spor mezi věřícími a nevěřícími, který nebude nikdy vyřešen, stejně jako otázka po počátku vesmíru, konečnosti vesmíru.  Jsou to otázky o kterým můžeme diskutovat, ledacos jako velký  třesk popsat fyzikálními teoriemi, ale stejně dospějeme do bodu, kdy je vše už mimo naše chápání. Bod nula velkého třesku nelze popsat, přesněji řečeno nelze ho popsat našimi metodami, posat stav kdy neexistuje čas ani prostor. A co bylo před velkým třeskem ?  Tady někde to donutí člověka k pokoře a vědomí že nikdy nepochopíme vesmír a svět jako celek.  Jenže i mezi ateisty i mezi věřícími jsou hlupáci, fanatici.  Nemohu nevzpomenout mého oblíbeného autora Vladimíra Neffa a jeho trilogii "Královny nemají nohy" . Jeho hrdina racionalista, tolerantní člověk v reakci na fanatismus středověku chce základ v lidském rozumu a vycházet z prostých fakt : jako : "jedna a jedna jsou dvě", " slunce ráno vychází a večer zapadá". Obklopí se skupinou podobně smýšlejících. Nicméně vlády nad touto skupinkou se zmocní jeden fanatický člen, který ji promění v sektu, mumlající jako své vyznání : "jedna a jedna jsou dvě...........Proti hlouposti a fanatismu je těžká obrana .  

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

D40o26y16l26e

5. 9. 2006

Skúmanie ľudského mozgu neurológmi,psychológmi a inými ..ˇogmi , vždy ukáže len to ,kade tečie krv, šíria sa elektro - neuronové vzruchy, spotrebováva glukóza a ketony.  Takýmto postupom nenájdu nič čo sa volá duša alebo si hovorí  JÁ.

Zrovna tak ,ako nikto rozoberaním a štúdiom hardwéru na počítačí, nezistí na akom softwéri to beží a už vôbec nič o tom, čo je vidieť na monitore alebo čo si myslí operátor.

A v tom je ich konanie niekedy až smiešne.

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

P51a84v51l93i97k

5. 9. 2006

Navíc: jak asi může dopadnout výzkum, při kterém budou notoričtí alkoholici zkoumat komplex jevů souvisejících se "střízlivostí" a "střízlivěním" :-):-):-) Dnes jsme to dopracovali tak daleko, že mnozí o existenci takových jevů nejen pochybují, ale dokonce ji popírají ...

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

J11Q

5. 9. 2006

Připadá mi to jako výzkum v komunistickém SSSR, kde chtěli dokázat propojenost těla: Když někoho píchli do zadku, vystříkly mu bolestí slzy. A když mu vypíchli oči, tak se bolestí posr... . Stejně tak je důležitý tento propagační materialistický pokus.

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

R12a24N

5. 9. 2006

;-D;-D;-D Tak jsem se dlouho nezasmal.... Fakt bomba! Presny...

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

S48a58š90a

5. 9. 2006

Není pravda, že "věda a náboženství představují odlišné a rozporné úhly lidského chápání světa". Kdyby tomu tak totiž bylo, nebylo by možné, aby se vyskytovali věřící vědci. Věřících vědců je však velmi mnoho, v některých vědeckých oborech jako je třeba matematika nebo astronomie věřící vědci dokonce převažují (samozřejmě ne v postkomunistických zemích, ale v nich mají výrazný podíl na vědě aktivní křesťané) nad ateisty. Výchozí postulát, z něhož článek vychází, je zjevně nepravdivý - a proto je krajně nedůvěryhodně vše, co autor ve svém článku tvrdí.

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

V60.87N89o15v84á55k

5. 9. 2006

Co byste chtěl od novinářů...

Ten článek lže už titulkem - samozřejmě, že vědci nehledali "Boha", ale centrum, které umožňuje mystické zážitky. Což může a nemusí být nějaká konkrétní část mozku. A vůbec to nesvědčí pro nebo proti existenci Boží - pro materialistu to může být důvod existence náboženství, pro věřícího prostě "čidlo" Boha. Pro materialistu zdroj falešného vnímání, pro věřícího zprostředkovatel existence Boží.

Před časem našli centrum, jehož podráždění vyvolá klasické Moodyovské vnímání - člověk "vidí" sám sebe, má pocit vznášení se, odchodu od svého těla... Aniž by musel být ve stavu klinické smrti. Moodyovcům se to hodně nelíbilo... Ale že by ustoupili od představ dušičky vylézající z těla a pozorující svět kolem sebe?

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

F43r71a90n97t70e

2. 10. 2006

Odkud máš informaci, že věřící vědci - astronomové převažují??? (když tak napiš na fro2@centrum.cz ) . I kdyby tomu tak bylo, není to důkaz "nerozporných úhlů pohledu", protože tu jsou taky ti nevěřící vědci  (možná zrovna oni mají pravdu). Pokud vědec tvrdí, že zatím vše nasvedčuje tomu, že vesmír funguje bez cíle a člověk je v něm jenom nahodilá fluktuace a smrtí končí i lidské vědomí - tak to je přeci rozpor s náboženskou představou o privilegovaném postavení člověka a posmrtném životě. Nebo, ti to nepřipadá?

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

P47o41l16e72m90i38z31á72t57o35r

5. 9. 2006

Něco, na čem se vydělává. Něco, co je člověku nacpáno do hlavy...

Když se křesťanům narodí dítě a je vychováváno muslimem, ve kterého boha bude věřit? Samozřejmě že v alláha...a nopak.

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

V74.26N51o98v93á18k

5. 9. 2006

Nejde o konkrétního boha - křesťanského, muslimského, hinduistické tisíce bohů, židovského nebo papuánské cojávímčemutamvěří. Jde o centrum, které zprostředkovává (dle věřících) nebo vytváří (dle materialistů) vjem božstva.

Ostatní je marketing... Otče náš nebo Alláhu akbar, to už je jedno.

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

K27A66R69T44A

5. 9. 2006

Nevím jestli je Bůh, nebo není. Jedno vím - Ti co dodržují desatero Božích přikázání jsou rozhodně slušnější než ti co nevěří ničemu a nezáleží to na tom zda věří v Boha nebo ne. Komunusté v Boha nevěří a zločiny kterých se dopouští v okamžiku kdy mají moc - tomu odpovídají. Bez rozdílu zda Bůh je nebo ne jsou mě milejší slušní věřící, než nevěříci sprosťáci a gauneři.

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

P33o26l36e75m45i74z61á42t67o96r

5. 9. 2006

Je to o výchově a slušnosti. Slušný člověk nemusí být věřící a naopak. Nezapomeňte na to, že ve jménu Boha byly spáchány a stále páchány jsou ty nejstrašnější zločiny. A páchají je lidé, kteří se modlí. Otázka je, zda-li jsou věřící, ale oni sebe sama za věřící označují.

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

K53A24R27T79A

5. 9. 2006

Čtěte pozorně - nenapsal jsem Ti co věří - napsal jsem Ti co dodržují desatero! Nepleťe středověk do dvacátého století - zločiny nacistů a komunistů patří do dvacátého století a to by už měli být lidé trochu jiní než ve středověku. Nepočítám se  mezi ty co se ze středověku ještě nevymotali.   Komunismus již je nenávratná minulost. větším nebezpečím je dnes středověk muslimů. Jestli si myslí fanatičtí exkomunisté, že se  to  komunistů netýká - to je jejich věc.Pokud  vím při teroristických útocích byli  vždy mrtví bez rozdílu rasy, národnosti i náboženství.nebo politického přesvědčení.

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

P46o20l86e34m20i72z92á75t10o65r

5. 9. 2006

Čtěte pozorně - nepsal jsem nic o středověku - psal jsem o tom, že desatero nemá na chování lidí v určitých situací vliv.  Vemte si Irsko. Tam se likvidují protestanti a katolíci. A myslíte, že dodržují desatero. Dodržují. Jen zabíjet ve jménu boha mohou. Co je to desatero? 10 zásad, jak se chovat, aby přežil můj rod. To s vírou nemá nic společného. Já věřící nejsem a desatero dodržuji také, aniž bych o něm věděl. Nacisté též dodržovali desatero, kdo v té době nebyl věřím, že. Otřesné jsou pro mě záběry, kdy knět - jistě dodržující desatero - světí svěcenou vodou tanky a děla a žehná vojákům. To není středověk, to je 60 let stará historie. Já opět říkám, že je všechno o výchově.

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

V85.70N48o16v90á46k

5. 9. 2006

Dobrá půlka z  Desatera je cosi jako "v jednoho boha věřiti budeš" - čistě náboženské příkazy.

A ten zbytek? Kdo by měl něco proti "nezabiješ", "nepokradeš"? U "nesesmilníš" mám mírný problém - co je to "sesmilnění"? A už vůbec nevím, jestli nesmím požádat manželku bližního svého třeba o trochu vody...

To už potřebuje výklad, kde je výklad, tam je i vykladač, to se nebezpečně blíží církvi - a taky výkladu, kdo že je ten bližní můj a koho případně zabít nejen smím, ale přímo i musím, chci-li být dobrým věřícím...

S centrem "vnimání boha" v mozku to nesouvisí.

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

P25a15v31l63i47k

5. 9. 2006

Nebudeš toužit po manželce svého bližního. Vlastně to nejsou příkazy, ale spíše podmínky a současně příznaky že se člověk přibližuje k Bohu. Nepotřebuje to žádný zvláštní výklad, ale spíše současný překlad  - nebo se trochu zamyslet :-):-):-)

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

V30.15N40o36v25á76k

5. 9. 2006

A to už je výklad. Překlad je i výklad, o tom by mohl povídat kdejaký překladatel. Každý překladatel.

Proč Slovo Boží potřebuje překlad do nového jazyka? Proč se změnil jazyk v tak důležitých přímo božích oblastech? Že by ho Bůh nedokázal zafixovat? Ale to by měl, ledaže by chtěl dát lidem možnost to zafixlovat - a dneska se těžko dá říct, co je původní a co je fixl.

Ledaže se objeví Oprávněný Vykladač, ale těch bylo! A jak poznat, který je skutečně Oprávněný a kdo je jenom vykladač?

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

A87l14o60i81s

6. 9. 2006

Tak předně,drobně odlišná "desatera uznávali i Řekové a Římané, ale před nimi mnohem starší civilizace. Křesťané si přidali to, že v Jednoho boha, protože se to jevilo jako efektivní -odvrhnout božstva předků a zavázat se věrozvěstům jednoho boha. Také tím člověk překračoval tehdejší bonton, kde se uznávala i cizí božstva, čili byl přinejmenším chuligán, ne-li přímo revolucionář. Snadno se poznal, konzervativní spol. se na něho vrhla - parta měla mučedníka a všichni se semkli ke svým, kteří nejen,že mají pravdu,ale jsou VYVOLENÍI. Tehdejší svazky byly někde založeny na pokrevnosti a prvorozenství - odtud dodnes k nevěrnicím takový odpor a k paroháčům výsměch.Jde vlastně o zárodek rodinného dědického práva - ve chvíli, kdy už člověk něco měl, chtěl to předat "svým"- takže posvátnost manželství a předávání majetku z generace na generaci. Byble, resp. Starý zákon, není nic než sepsané dějiny Židů s radami starších mladým, jak žít. Příběh o Ježíši a jiné legendy -to už je taková starověká sci-fi. Legenda kolovala v různých komunitách a tu a tam si ji zapsali, opsali - ty zlomky jsou skutečne velmi různého stáří. Kdybychom takhle přemýšleli o svaté Červené Karkulce, měla by také mnoho podob a životů, ačkoli její příběh není tak opentlený různými vykladači.

Všichni bohové jsou iracionální. Příběh o synu božím,který koná zázraky a je umučen za nás/ možná nespravedlnost, justiční vražda na samozvaném prorokovi, možná duševně chorém, vzhledem k "viděním" - ten se drží na světových hitparádách od okamžiku, kdy někdo pochopil, že je možné se za zástupce boha zde prohlásit a při vhodné konstelaci zmanipulovat lidi a s jejich pomocí získat vliv. V sofistikované podobě se to děje do dneška.

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

A59l97o70i61s

6. 9. 2006

 

Kdysi lidé věřili, /a jak dlouho/ že mouchy se líhnou ze špíny.Iracionální, nehmotný a universální hybatel, nanejvýš spravedlivý, vševědoucí a všemocný, v kterého můžete jen věřit- no geniální myšlenka, protože jinak se na všechno přijde.Touha po dokonalosti. Touha překonat smrt a bázeň z naší konečnosti, děs z plynutí času a ohraničenosti lidského života.Náhoda, která nerespektuje posloupnost příčiny a následku.  Možná ta legenda byla první psychologickou poradnou, ale pak se jí chopil někdo hodně mazaný.  A k tomu všudypřítomné zlo, lidská nedokonalost. Úžasná kampaň, která pořád vynáší. V něco člověk musí věřit, když nedokáže věřit v sebe. Tehdejší človek počítal svůj život do 40 let.Dnes má dvojnásobně dlouhý život a mohl o to déle přemýšlet o své ohraničenosti a vyrovnávat se s jistotou smrti. Iluze věčného života dnes stojí vedle poznatků o přeměně hmoty. Církve jsou zpěněžená myšlenka o naději, stejně jako iluze, že kvalitní oděv z vás udělá lepší lidi. / a udělá - začne vám na sobě záležet - uvidíte,až tomu uvěříte./ 

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

K83A31R92T56A 95j

5. 9. 2006

Mohl by jste vyjmenovat a napst celé desatero - myslím, že ne , kdybyste věděl o čem je řeč  tak byste nemohl takto reagovat - není to jen o tom nezabiješ, Prostě Ti co zabíjejí ho nedodržují - každý fanatismus , ať politický a to nevyjímám žádné politické straníky všech stran a fanatismes náboženský kteréhokoliv náboženství e stejné svinstvo- Fanatici všech náboženství i politických stran ať v minulosti, nebo v současnosti jsou stejně nebezpeční.Já žádnou kategorii nevyjímám , jen nesouhlasím s fanatiky jako celek. Nezastávám se fanatiků náboženských , politických ani národnostních. Že Vy se zastáváte těch komunistických, nebo ateistických , je Vaše věcc a patříte k nim. Když Vám to není trapné - je to Vaše věc.

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít

A51l56o25i69s

6. 9. 2006

Neviděl jsem ateisty křepčit kolem ohňů, zavádět jednotné a povinné rituály, lézt lidem do domácností a do soukromí, vést války pro neexistujícího boha ateismu.Většinou se věcně ohradí,když jsou otravováni z té druhé, věřící strany. I komunisté otevřeně říkali, že jde o moc a hmotné statky a předstírali, že jim jde o blaho většiny, ačkoli jim šlo jen o blaho vlastních. Jenom pokrytecké církve na to mají jediného boha, který chce blaho pro všechny a ony mají k němu klíče. Jsou tu paralely, ale o profitu se mlčí. Také pochybovači jsou předemoznačeni jako pomýlení, hříšní a nepřátelští a lze jim naordinovat jakékoli bolesti,možná je možné je i zničit, protože pouze když se podvolí, budou zachráněni .Opět paralely s jakoukoli ideologií. Ateismus je otevřený systém, oproti těm,které už jsou od a-z vypracovány.Fráze  Ateistický fanatismus je stejně prázdná odpověď na stovky argumentů,  o trochu slabší, než "Boha nelze dokázat,musíte věřit". To je ten nejtěžší kalibr. Ateista si nemusí předříkávat už hotové odpovědi. O to má obtížnější,ale možná smysluplnější život -pokud si klade otázky, musí ty odpovědi najít sám. Nevíra se dá mnohem hůře zneužít,než víra v cokoli.

 
Facebook Twitter Google Plus Zavřít