Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

LN: Alergii vyvolávají i šperky, mobily nebo tetování

Věda

  6:06
PRAHA - Nesnesitelné svědění a pálení kůže, její vysušování nebo puchýřky. I tak se projevují kožní alergie. Co je příčinou? Kosmetika, prací prášky nebo nikl ve špercích, přezkách a knoflících. Někoho mohou dráždit i materiály použité při výrobě mobilních telefonů nebo třeba houslí.

Alergie, grafika. foto: Shutterstock

„S nějakou formou vyrážky se potýkám vlastně odmalička,“ přiznává pětačtyřicetiletá Romana z Prahy. „O kojeneckém ekzému mi vyprávěla moje matka, ale už z raného dětství mám sama řadu vzpomínek na všelijaké kopřivky, loupající se kůži na rukou či svědící pupínky,“ vysvětluje. Na návštěvy alergologů ale došlo až v dospělosti – když byla malá, o alergiích se nemluvilo tolik jako dnes.

ČTĚTE TAKÉ

Lékařka Monika Štefanová z ambulance pro alergologii a klinickou imunologii Nemocnice Mělník upozorňuje, že alergické reakce jsou stále častější kvůli chemizaci prostředí. Mezi alergeny patří potraviny, u nás nejčastěji mléko, vejce, pšenice, sója, ořechy, mák, mořské plody, rajčata či citrusy, nebo léky – například antibiotika, anestetika, analgetika.

„U pylových alergiků to může být kontakt s rizikovou rostlinou, například posazení do trávy, nebo kontakt se srstí rizikových zvířat – zpravidla to bývá kočka, pes, kůň a králík,“ říká Štefanová. „V posledních letech překvapil dermatology stále častější výskyt kontaktní alergie na dočasné tetování černou henou,“ dodává lékařka.

Na co si dávat pozor, pokud máte citlivou pokožku? Jaké materiály nejčastěji trápí muže a jaké ženy? Na jakých částech těla se kožní alergie nejčastěji objevují a jak tomu předcházet?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!