Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Umělecky nadaný pavouk umí vytvořit vlastní repliku s osmi nohama

Věda

  8:00
LIMA - Překvapení připravil vědcům bádajícím v peruánské části Amazonie drobný pavouček, který si kromě sítí buduje i "strašáky" v podobě mnohem větších pavouků, aby zahnal případné predátory. Americký biolog Phil Torres uvedl, že tento umělecky nadaný pavouk je první, u nějž se zjistilo, že dokáže vybudovat pavoučí repliku s osmi nohama.
Pavouk (ilustrační foto)

Pavouk (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"Nejdřív to vypadá jako pavouk velký asi dva a půl centimetru, možná mrtvý a vyschlý, visící uprostřed pavoučí sítě na straně stezky. Nic moc zvláštního v Amazonii," uvedl Torres, jehož citoval australský tisk.

Odradit predátory a zmást kořist
"Když se přiblížíte, začne pavouček rychle pobíhat sem a tam, aby to vypadalo, že ten velký je vlastně živý," dodal.

Když se člověk přiblíží ještě víc, zjistí, že skutečnost je mnohem podivnější. "Uvědomíte si, že pavoučí podoba, na kterou se díváte, je ve skutečnosti vytvořena z malých kousků listí a mrtvého hmyzu," dodal Torres.

ČTĚTE TAKÉ

Autorem toho všeho je drobný pavouček velký jen asi pět milimetrů a jeho cílem je prý odradit predátory a zmást možnou kořist.

Torres řekl, že kolem výzkumného střediska v peruánském národním parku Tambopata se podařilo zahlédnout asi 25 těchto pavoučků patřících patrně do rodu křižáků. Nyní je třeba pečlivě tento druh zaznamenat a nahrát, než bude možné sepsat článek do odborného časopisu a nakonec i oficiálně pojmenovat nový druh.

Autoři: ,
Témata: Amazonie, Amazonie, Věda

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat