Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mendelovo muzeum vystavuje rukopis otce genetiky

Věda

  7:00
BRNO - Mendelovo muzeum brněnské Masarykovy univerzity vystavuje rukopis otce genetiky Gregora Johanna Mendela (1822-1884). Jde o spis Pokusy s rostlinnými hybridy z roku 1865, jimž položil základy tehdy nového vědního oboru genetika.

Gregor Johann Mendel foto: wikipedie.orgReprofoto

Cenný dokument byl léta v Německu a vedly se o něj spory. ČR jej před časem získala zpět, řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Vystaven bude do 30. června.

ČTĚTE VÍCE:

Mendelovo muzeum sídlí v prostorách augustiniánského kláštera na Starém Brně, v němž slavný vědec kdysi působil. V rukopise shrnul poznatky z genetiky. Dokument je v republice veřejnosti prezentován poprvé. Kromě vystavení rukopisu se v neděli v bazilice Nanebevzetí panny Marie konala děkovná mše za Mendela.

190. výročí narození

Brno si letos četnými akcemi připomíná 190. výročí jeho narození. Vystavení rukopisu patří k těm nejdůležitějším. Vědci z celého světa považují brněnský augustiniánský klášter kvůli Mendelovu výzkumu za Mekku biologie. Masarykovu univerzitu letos v souvislosti s výročím navštíví tři držitelé Nobelovy ceny.

Škola provozuje kromě muzea i Mendelovu polární vědeckou stanici v Antarktidě. V Brně působí Mendelova univerzita. Mendelův klíčový vědecký spis opustil Brno v roce 1953, kdy komunisté klášter zrušili. Členové augustiniánské provincie jej pak potají převezli z Moravy do Čech a ukryli. Před bezmála 30 lety jej uložili ve vikariátu řádu sv. Augustina ve Vídni.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Odtud byl později kvůli zhotovení faksimile převezen do Německa, kde se dostal do držení zástupců Mendelovy rodiny. S nimi pak augustiniáni vedli dlouhá jednání, která skončila neúspěchem. Po právním rozboru, který dokázal, že spis náleží klášteru, pak následovala intervence české diplomacie, zastavení řízení o zapsání na seznam německých památek a návrat do ČR.

Autoři: ,