Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mouchy udělají z mravenců zombie

Věda

  17:57
FORD WORTH - Výzkumníci ve státě Texas vyvíjejí novou metodu boje proti škodlivým "ohnivým" mravencům. Muší larvy parazitující přímo v těle mravence vyžerou jeho mozek a udělají z něj chodící zombii. Informovala o tom agentura AP.

Ohnivý mravenec (Solenopsis invicta). foto: University of Texas.

Stát Texas vynaloží na boj s "ohnivými" mravenci a jimi způsobené škody každoročně kolem jedné miliardy dolarů. Mravenci okusují elektrické vedení, způsobují škody na majetku a mohou dokonce zaútočit i na menší dobytek.

Vědci přišli na fakt, že v Jižní Americe, odkud tito mravenci pocházejí, udržuje jejich populaci pod kontrolou přibližně 23 druhů dvoukřídlého hmyzu.

Mouchy kladou vajíčka na mravence, ty se potom vyvinou v larvy, které útočí přímo na mozkové ústrojí mravence. Takto napadený mravenec bezmyšlenkovitě chodí sem a tam, až mu nakonec upadne hlava, ze které vyleze dospělá moucha, připravená zaútočit na další mravence.

Podle Scotta Ludwiga z texaského institutu pro zemědělství a životní prostředí AgriLife Extension nebudou "ohniví" mravenci touto metodou vyhubeni zcela, pouze je možné tímto způsobem regulovat jejich populaci.

První čtyři druhy parazitujících much byly na jihu USA vysazeny už v roce 1999. Podle Roba Plowese z Texaské univerzity v Austinu však potrvá několik let, než se potvrdí, zda bylo vysazení tohoto hmyzu účinné.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat