Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Na českém území se vyskytují vlci několika populací, zjistili vědci

Vlk (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlk (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Tým vědců z Česka a sousedních zemí pomocí genetických metod zmapoval populaci vlka ve střední Evropě. Výsledky výzkumu ukázaly, že na tomto území včetně České republiky se objevují vlci několika populací, které se přizpůsobují různým podmínkám prostředí.

„Studie středoevropských vědců nyní vyšla v odborném časopise Diversity and Distributions, titulu zaměřeném na biogeografii a ekologii,“ informoval Michal Andrle z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

V případě vlků platí, že střední Evropa má díky své poloze charakter křižovatky, na níž se potkávají různé genetické linie i kulturní vlivy člověka. Studie mimo jiné prokázala nynější přítomnost vlka i na území České republiky, v mnoha regionech často po staletích absence.

Karpatská populace se na českém území podle vědců vyskytuje velmi sporadicky v Beskydech, zatímco na Slovensku, Ukrajině i v Rumunsku je relativně početná. Takzvaná středoevropská nížinná populace pochází z Pobaltí, odkud osídlila polské a německé nížiny a v posledním desetiletí se objevuje na severu České republiky. 

„Na jihu našeho území se mohou vyskytnout zvířata z alpské a balkánské populace,“ dodali vědci. Karpatská populace má unikátní genetické vlastnosti, je například nositelkou větve DNA, která se v severní Americe už nevyskytuje a byla zde typická pro robustní vlky z doby ledové. Karpatští vlci mají také větší lebku a specializují se na lov jelenů.

Vlk (ilustrační foto)

Středoevropská nížinná populace vlků včetně zvířat žijící na severu Čech má proti karpatským vlkům jednodušší genetickou strukturu. Početnost této populace mírně vzrůstá, což souvisí zřejmě s její schopností adaptace na hustě osídlenou krajinu. Překvapením byl pro vědce objev malých enkláv nížinných vlků uprostřed Karpat. Česká republika a okolí má díky centrální geografické pozici potenciál k dalšímu propojení populací vlka, uvedli vědci.

Na publikaci se podíleli autoři z řady institucí ze čtyř středoevropských zemí pod vedením molekulárních ekologů Pavla Hulvy z Univerzity Karlovy a Barbory Černé Bolfíkové z České zemědělské univerzity. Vedle českých vědců to byli jejich kolegové ze Slovenska, Polska a Německa. Studie vznikla na základě více než deseti let monitoringu vlka, který v Česku koordinuje Miroslav Kutal z Hnutí Duha. Vědci během výzkumu spojili postupy genetiky s metodami geografie a díky spolupráci čtyř středoevropských zemí mohli srovnat genetické profily vlků v jednotlivých zemích.

V České republice podle webu hnutí Duha trvale obývají vlčí smečky chráněnou krajinnou oblast Kokořínsko - Máchův kraj, Broumovsko a Krušné hory. Jedinci se objevují v Beskydech, severních Čechách, na Šumavě a na Jesenicku.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...