Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neostře ukousnutý. Na noční obloze se v pondělí objeví zatmění Měsíce

Věda

  6:33
PRAHA - V pondělí 7. srpna bude na obloze k vidění částečné zatmění Měsíce. Jeho úplněk bude vypadat, jakoby byl z pravého spodního okraje neostře ukousnutý. Maximum zatmění nastane ve 20:20, v době východu Měsíce, kdy na obloze zmizí asi čtvrtina jeho průměru a potrvá zhruba hodinu.

Zatmění měsíce (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Neobvyklý jev budou moct lidé pozorovat pouhým okem a snadno fotografovat, sdělil mluvčí Astronomického ústavu ČR Pavel Suchan.

Při částečném zatmění část Měsíce výrazně ztmavne, když prochází zemským stínem. Pokud by tam byl astronaut, viděl by, jak Země zakrývá Slunce.

Zatmění začne ještě v době, kdy bude Měsíc pod obzorem. Vycházet začne na východojihovýchodě prakticky v čase maximální fáze zatmění okolo 20:20. V jednotlivých částech Česka se ale bude čas trochu lišit. Zatímco v Praze vyjde jediný přirozený satelit Země až osm minut po maximu úkazu, na jihovýchodní Moravě ho lidé uvidí dříve. „Nejzajímavější proto bude samotný východ Měsíce a následující přibližně hodina a půl, během které bude Měsíc stoupat nad obzor, pomalu vystupovat ze stínu Země a obloha tmavnout,“ popsal Suchan.

Částečné zatmění skončí ve 21:18, kdy Měsíc opustí plný stín Země. Ještě dalších přibližně dvacet minut ale budou moct lidé pouhým okem pozorovat polostínové zatmění, které bude vypadat, jakoby byl úplněk z pravého okraje začouzený černým kouřem.

„Vzhledem k tomu, že potemnění bude na jasném úplňku opravdu kontrastní, nebude vůbec problém jej zachytit fotograficky,“ uvedl Suchan. V místech s velmi čistým vzduchem podle něj bude možné vidět zatmění ve světle z červánků. Nad jihem bude výjimečně k vidění také planeta Saturn.

Další zatmění Měsíce uvidí lidé v Česku příští rok 27. července. Půjde o jeho první úplné zatmění viditelné z Česka od roku 2015, a zároveň to bude nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat