Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Neostře ukousnutý. Na noční obloze se v pondělí objeví zatmění Měsíce

Zatmění měsíce (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zatmění měsíce (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA V pondělí 7. srpna bude na obloze k vidění částečné zatmění Měsíce. Jeho úplněk bude vypadat, jakoby byl z pravého spodního okraje neostře ukousnutý. Maximum zatmění nastane ve 20:20, v době východu Měsíce, kdy na obloze zmizí asi čtvrtina jeho průměru a potrvá zhruba hodinu.

Neobvyklý jev budou moct lidé pozorovat pouhým okem a snadno fotografovat, sdělil mluvčí Astronomického ústavu ČR Pavel Suchan.

Při částečném zatmění část Měsíce výrazně ztmavne, když prochází zemským stínem. Pokud by tam byl astronaut, viděl by, jak Země zakrývá Slunce.

Zatmění začne ještě v době, kdy bude Měsíc pod obzorem. Vycházet začne na východojihovýchodě prakticky v čase maximální fáze zatmění okolo 20:20. V jednotlivých částech Česka se ale bude čas trochu lišit. Zatímco v Praze vyjde jediný přirozený satelit Země až osm minut po maximu úkazu, na jihovýchodní Moravě ho lidé uvidí dříve. „Nejzajímavější proto bude samotný východ Měsíce a následující přibližně hodina a půl, během které bude Měsíc stoupat nad obzor, pomalu vystupovat ze stínu Země a obloha tmavnout,“ popsal Suchan.

Částečné zatmění skončí ve 21:18, kdy Měsíc opustí plný stín Země. Ještě dalších přibližně dvacet minut ale budou moct lidé pouhým okem pozorovat polostínové zatmění, které bude vypadat, jakoby byl úplněk z pravého okraje začouzený černým kouřem.

„Vzhledem k tomu, že potemnění bude na jasném úplňku opravdu kontrastní, nebude vůbec problém jej zachytit fotograficky,“ uvedl Suchan. V místech s velmi čistým vzduchem podle něj bude možné vidět zatmění ve světle z červánků. Nad jihem bude výjimečně k vidění také planeta Saturn.

Další zatmění Měsíce uvidí lidé v Česku příští rok 27. července. Půjde o jeho první úplné zatmění viditelné z Česka od roku 2015, a zároveň to bude nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!