Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jen na veřejné školy letos nastoupí 300 tisíc studentů

Věda

  7:00
PRAHA - Škola začíná už i vysokoškolákům, od příštího týdne zahájí akademický rok většina veřejných univerzit. Ačkoliv ministerstvo školství tlačí na snižování počtu studentů, jen na veřejné vysoké školy jich nastoupí kolem 300 tisíc. Další desetitisíce se zapíší na soukromé vysoké školy, které mnohdy přijímají až do října.
Studenti na vysoké škole - ilustrační foto

Studenti na vysoké škole - ilustrační foto foto: Shutterstock

V pondělí odstartuje výuka například na olomoucké Univerzitě Palackého, pražské ČVUT, České zemědělské univerzitě, VŠE, Ostravské univerzitě či univerzitě v Ústí nad Labem. Školy mohou zahájit výuku podle svého, například na Masarykově univerzitě v Brně se učí už týden, naopak Univerzita Karlova zahájí výuku až od 1. října.

Řada škol také pořádá akce pro studenty prvních ročníků, aby se zorientovali v tom, jak se zapisovat na předměty, jak to chodí v univerzitní knihovně, či kde jsou jednotlivé budovy fakulty.

Univerzita Karlova

Například studenti Univerzity Karlovy mohou chodit celý příští týden na přednášky, kde se dozví třeba o nabídce sportů a zájmových aktivit pro studenty nebo o možnostech studia v zahraničí.

Bohumila Potočná z ministerstva školství sdělila, že stát v tomto akademickém roce proplatí veřejným vysokým školám výuku 289.434 studentů. To je zhruba o pět procent méně než loni, kdy ministerstvo hradilo školám vzdělávání 303.926 studentů.

Téměř 50 tisíc lidí studovalo loni na soukromých školách

Podle Potočné je to "v souladu s metodikou financování, která vychází z dlouhodobého záměru ministerstvo školství ovlivňovat počty studentů v souladu s vývojem demografické struktury".

Ačkoliv školy dostaly v minulém akademickém roce proplaceno jen necelých 304 tisíc studentů, reálně jich podle školských statistik vzdělávaly přes 348 tisíc. Více než 48 tisíc lidí pak studovalo na soukromých školách.

I soukromé instituce přitom postihl demografický pokles, ještě v roce 2010 je podle Českého statistického úřadu navštěvovalo 57 tisíc. Přitom od roku 2000 do roku 2010 vzrostl počet studentů soukromých VŠ téměř třicetinásobně a jejich podíl na celkovém počtu vysokoškoláků se zvýšil z jednoho procenta v roce 2000 na 14 procent v roce 2010.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat