Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NASA kvůli dešti odložila přistání raketoplánu Discovery na úterý

Věda

  11:20aktualizováno  16:38
MYS CANAVERAL, USA - Americký raketoplán Discovery by měl dnes na závěr své mise u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) přistát na Zemi. Mrak popela z islandské sopky prý jeho přistání neohrozí.

Raketoplán Discovery se odpojil od Mezinárodní kosmické stanice foto: Reuters

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) odložil plánované přistání raketoplánu Discovery na úterý. Nad floridským vesmírným střediskem je hustá oblačnost a srážky, které by přistávací manévr mohly zkomplikovat. Nově je přistání stanoveno na úterních 13:33 SELČ.

Podle původního plánu měl Discovery přistát už dnes ve 14:48 SELČ, tedy brzy ráno floridského času. Nad Kennedyho vesmírným střediskem ale v noci pršelo a teprve nad ránem se srážky začaly přesouvat na východ. Během dne se sice začala obloha vyjasňovat, NASA ale nechtěl nic riskovat a přistávací manévr odložil nejprve o dvě hodiny a nakonec o celý den.

NASA upozorňoval posádku raketoplánu na možný odklad přistávacího manévru už v neděli. Kosmická loď má na palubě dost zásob, aby mohla na oběžné dráze vydržet až do středy. Pokud by počasí i nadále znemožňovalo přistát na Floridě, může NASA rozhodnout o přistání na záložní základně v Kalifornii.

Sopka neznamená hrozbu
Mrak popela, který do vzduchu nad Evropou vychrlila islandská sopka, podle NASA návrat raketoplánu neohrozí. "Jeho dráha se neblíží mraku popela," uvedli zástupci NASA. Raketoplán by měl nad americký kontinent přiletět od západu.

Při desetidenní misi astronauti z Discovery vyměnili čpavkový zásobník na chladicím systému ISS a doplnili zásoby stanice. Mise se neobešla bez potíží. Při startu se raketoplánu poškodila anténa, takže nemohl vysílat na Zemi velké objemy dat. Problém byl především s odesláním údajů o stavu tepelného štítu. Po výměně čpavkového zásobníku na ISS se také ukázalo, že má zaseknutý ventil.

Pro Discovery tím končí předposlední kosmický let. Do konce roku jsou ještě naplánovány tři starty raketoplánů. V květnu poletí na svou poslední cestu Atlantis, v červenci Endeavour a v září i Discovery. Poté NASA provoz raketoplánů zastaví a zásobování ISS bude záviset na ruských raketách Sojuz.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz
Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz

Milé maminky, také se už těšíte na týden plný výher? Značka LOVI si pro vás nachystala krásné ceny a každý den budete moci vyhrát hrníček LOVI a...

Mohlo by vás zajímat