Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Orientace > Věda

Nečase rozčílil výsledek státních maturit. Zkoušku kritizoval i Klaus

Předseda vlády Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda vlády Petr Nečas. | foto: ČTK

PRAHA Premiéru Petru Nečasovi (ODS) se nelíbí, že by v příštím roce mohla propadnout až třetina maturantů. S takovým výsledkem totiž skončila nedávná generálka státních maturit. Nečas chce po ministru školství Josefu Dobešovi (VV), který převzal osobní garanci projektu, pečlivý rozbor výsledků plošného testování a návrh řešení. Podle Dobeše dostal Nečas z výsledků strach.

Ministerstvo školství ale předpokládá, že u ostrých maturit bude příští rok neúspěšných studentů méně, mezi 15 až 21 procenty.

"Myslím si, že těžko můžeme akceptovat situaci, kdy by na jaře příštího roku najednou z roku na rok nebyla schopna odmaturovat jedna třetina středoškolských studentů. To si samozřejmě uvědomuji, a proto se musíme na základě více faktů zabývat zlepšením kvality středoškolského vzdělání," komentoval Nečas zveřejněné výsledky generálky.

Uvědomuje si prý, že studenti za sebou neměli intenzivní přípravu k maturitě. Přesto je podle předsedy vlády nezbytné projekt pečlivě analyzovat.

"Maturitní generálka ukázala, že státní maturity jsou správným krokem k tomu, aby se uzdravilo české školství," reagoval na Nečasova slova Dobeš.

Nečas se o nových maturitách vyjádřil pochybovačně už v minulosti. Ještě před započetím generálky připomněl, že Dobeš o prospěšnosti jednotných zkoušek přesvědčil většinu vlády s výjimkou ministrů za ODS. Tím pádem podle premiéra převzal plnou politickou i morální odpovědnost za státní maturity U generálky neprošla asi třetina studentů. Téměř polovina studentů, kteří si jako druhý předmět vybrali matematiku, zkoušku neudělala, třetina studentů pak propadla z angličtiny. V češtině, která byla povinná pro všechny, neuspělo 22 procent maturantů, v němčině pak přes 39 procent.

Anketa

Proč třetina dětí nezvládla test státních maturit?

Otázky byly moc těžké 120
Studenti zkoušku bojktovali 106
Část studentů nemá na to zkoušku zvládnout 3157
Učitelé nedokázali žáky na zkoušku připravit 323
Zkouška nepřišla studentům důležitá, tak se na ni nepřipravili 1792

Podle ministra nejsou takové výsledky důvodem k panice, u maturit prý propadne poloviční množství lidí. Dobeš ale zároveň avizoval, že nemíní snižovat náročnost testů.

Státní maturitu zkritizoval i Klaus
Nové zkoušky dospělosti také kritizoval prezident Václav Klaus.

"Pro mě to je věc zásadní, já jsem byl od počátku odpůrcem státních maturit, já jsem byl člověkem, který si myslel, že totální liberalizace našeho školství je také chyba, to aby zmizely osnovy, aby zmizela určitá jednota," vzkázal prezident Václav Klaus z Kuvajtu, kde je v současné době na státní návštěvě. "Jak někdo z naší delegace včera večer trefně poznamenal, státní maturity je stavění domu od střechy," dodal prezident.

Čtěte také


Klausovi se nelíbí, že se s reformou školského systému začíná až od posledního ročníku středních škol. "Jestli chceme nějak elementárním způsobem sjednotit naše školství, tak dělat to od toho posledního okamžiku a ne od první třídy, se mi zdá naprosto nesmyslné," myslí si Klaus. "A já bych si také moc přál, aby se všichni naši experti na ministerstvu školství, ale i ve vládě a v parlamentu, nad tím ještě zamysleli. Ještě je čas," říká.

Václav Klaus ml. radí ministru Dobešovi.

Proti státním maturitám je i prezidentův syn Václav Klaus mladší, kterého zaměstnal ministr školství Josef Dobeš (VV) jako svého poradce. Podle Klause mladšího by bylo nejlepší, aby byl celý projekt zrušen, je totiž zbytečný a výrazné změny nepřinese. S tímto názorem tak stojí přímo proti svému šéfovi. Dobeš totiž tvrdí, že státní maturity jsou pro český školský systém nutné.

Ministr Dobeš v neděli oznámil, že při generální zkoušce státních maturit, která proběhla v polovině října, neuspělo 33 procent studentů. Přesto v pondělí řekl, že výsledky generálky nejsou "žádnou tragédií".

,

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu
O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu

Trvale zhubnout není snadné, to víme asi všichni. Kromě změny jídelníčku a pohybu je potřeba postarat se i o zpevnění pokožky. K tomu slouží celá...