Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

'Automobil je módní záležitost.' Předpovědi vývoje techniky, které nevyšly

Telefonování (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefonování (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

SYDNEY Předpovídat budoucí trendy v oboru vyspělých technologií je hodně riskantní podnik. Asi nikdy nejde naprosto přesně předpovědět, jak bude vypadat technická budoucnost, ale někdy se lidé naprosto utnou.

A zpravodajský server news.com.au sestavil přehled některých z nejkurióznějších předpovědí, které se nevyplnily:

1876: „Američané telefon potřebují, ale my ne. My máme spoustu poslíčků.“ (William Preece, Britský poštovní úřad)

1876: „Tenhle ‚telefon‘ má příliš mnoho nedostatků, aby se dal vážně pokládat za komunikační prostředek.“ (prezident Western Union William Orton)

1903: „Kůň tu byl, je a bude. Automobil je jenom přechodné módní třeštění.“ (prezident michiganské banky, když radil právníkovi Henryho Forda, aby neinvestoval do společnosti Ford Motor Company)

1943: „Myslím, že na světě je trh možná tak pro pět počítačů.“ (šéf IBM Thomas Watson)

1946: „Televize se neudrží na žádném trhu déle než šest měsíců. Lidi se brzy nabaží koukat večer co večer na dřevěnou bedýnku.“ (vysoký představitel studia 20th Century Fox Darryl Zanuck)

1959: „Než člověk stane na Měsíci, bude vaše pošta z New York do Austrálie doručována v řádu hodin naváděnými raketami. Stojíme na prahu raketové pošty.“ (generální ředitel americké poštovní služby Arthur Summerfield)

1961: „Neexistuje prakticky žádná šance, že by komunikační vesmírné družice mohly být využívány k poskytování lepších telefonních, telegrafních, televizních nebo rozhlasových služeb ve Spojených státech.“ (komisař americké Federální komunikační komise T.A.M. Craven)

1966: „Nakupování na dálku je sice proveditelné, ale neuchytí se.“ (časopis Time)

1977: „Není důvod, aby měl kdokoli doma počítač.“ (zakladatel společnosti Digital Equipment Corp Ken Olsen v projevu v neziskové společnosti World Future Society)

1981: „Mobilní telefony v žádném případě nenahradí místní systém telefonu po drátě.“ (vynálezce Marty Cooper)

Nadměrné používání telefonů a tabletů (ilustrační foto)

1995: „Předpovídám, že internet brzy vybuchne jako supernova a v roce 1996 se katastroficky zhroutí.“ (zakladatel 3 Com Robert Metcalfe)

1996: „Apple je chaotický zmatek bez strategické vize a rozhodně i bez budoucnosti.“ (časopis Time)

1997: „Apple už je mrtvý.“ (bývalý šéf Microsoftu Nathan Myhrvold)

2002: „Během pěti let bude tablet nejpopulárnější formou osobních počítačů prodávaných v Americe.“ (spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates v projevu na Comdexu, kde představoval tablet Windows)

2004: „Od nynějška za dva roky bude vyřešen problém spamů.“ (Bill Gates na Světovém ekonomickém fóru)

2006: „Všichni se pořád ptají, kdy Apple přijde s mobilním telefonem. Moje odpověď zní: ‚Nejspíš nikdy.‘“ (novinář listu New York Times David Pogue)

2007: „Není šance, že by iPhone získal nějaký podstatnější podíl na trhu.“ (šéf Microsoftu Steve Ballmer)

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...