Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský technik zničil omylem raketu za miliardy

Věda

  6:55
Vyslat raketu do vesmíru je extrémně složité a každá chyba znamená drahou havárii. Některé havárie raket jsou nejen drahé, ale i kuriózní a zbytečné. Jako ta, která se stala ruské raketě Proton v červenci 2013.

Ruský technik zničil omylem raketu za miliardy foto: Playtvak.cz

Historie ruských raket Proton sahá až do konce 60. let. I přesto mají vesmírné lety klíčový význam i dnes. Vynášejí satelity na oběžnou dráhu a o jejich lety z kazašského kosmodronu Bajkonur mají zájem vědecké i komerční organizace z celého světa.

Na začátku července 2013 měla z Bajkonuru startovat raketa Proton M, jejímž úkolem bylo na oběžnou dráhu vynést tři satelity. Projekt měl od začátku velkou politickou podporu. Už tehdy ale ruský prezident Putin vtipkoval, že pokud by došlo k chybě, byla by velice drahá.

Start rakety sledovalo mnoho kamer. I proto je o nehodě natočeno dostatek materiálu. Let se pokazil už po pár vteřinách. Raketa ve vzduchu zakolísala a odklonila se z dráhy. Řídící systémy se pokusily let narovnat, ale raketa nereagovala, přešla do vodorovného letu, a zamířila k zemi. Než dopadla, rozpadla se.

Okamžitě začalo pátrání po příčinách nehody. První informace mluvily o blíže nespecifikované chybě. Když podrobnější vyšetřování ukázalo pravděpodobnou příčinu, odborníci byli šokováni.

Na jednom ze stupňů rakety je šest senzorů úhlové rychlosti. Když byla tato konkrétní raketa ve výrobním středisku sestavována, jeden z techniků zapojil polovinu těchto senzorů obráceně. Teoreticky by něco takového nemělo být možné, ruskému technikovi se ale podařilo.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat