Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský technik zničil omylem raketu za miliardy

Věda

  6:55
Vyslat raketu do vesmíru je extrémně složité a každá chyba znamená drahou havárii. Některé havárie raket jsou nejen drahé, ale i kuriózní a zbytečné. Jako ta, která se stala ruské raketě Proton v červenci 2013.

Ruský technik zničil omylem raketu za miliardy foto: Playtvak.cz

Historie ruských raket Proton sahá až do konce 60. let. I přesto mají vesmírné lety klíčový význam i dnes. Vynášejí satelity na oběžnou dráhu a o jejich lety z kazašského kosmodronu Bajkonur mají zájem vědecké i komerční organizace z celého světa.

Na začátku července 2013 měla z Bajkonuru startovat raketa Proton M, jejímž úkolem bylo na oběžnou dráhu vynést tři satelity. Projekt měl od začátku velkou politickou podporu. Už tehdy ale ruský prezident Putin vtipkoval, že pokud by došlo k chybě, byla by velice drahá.


Start rakety sledovalo mnoho kamer. I proto je o nehodě natočeno dostatek materiálu. Let se pokazil už po pár vteřinách. Raketa ve vzduchu zakolísala a odklonila se z dráhy. Řídící systémy se pokusily let narovnat, ale raketa nereagovala, přešla do vodorovného letu, a zamířila k zemi. Než dopadla, rozpadla se.

Okamžitě začalo pátrání po příčinách nehody. První informace mluvily o blíže nespecifikované chybě. Když podrobnější vyšetřování ukázalo pravděpodobnou příčinu, odborníci byli šokováni.

Na jednom ze stupňů rakety je šest senzorů úhlové rychlosti. Když byla tato konkrétní raketa ve výrobním středisku sestavována, jeden z techniků zapojil polovinu těchto senzorů obráceně. Teoreticky by něco takového nemělo být možné, ruskému technikovi se ale podařilo.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Městská část Praha 3
Referent/ka odboru výstavby

Městská část Praha 3
Praha
nabízený plat: 23 000 - 43 000 Kč

Mohlo by vás zajímat