Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šílený experiment. Američtí vědci schválně neléčili syfilis

Věda

  7:40
Představte si, že trpíte těžkou nemocí a lékař, který by vám mohl pomoci, vás nechá zcela záměrně dlouhé trpět roky a nakonec i zemřít.

Šílený experiment. Vědci schválně neléčili syfilis foto: Playtvak.cz

Přesně to se dělo ještě nedávno ve Spojených státech amerických v rámci takzvaného experimentu Tuskegee. Americká vláda několik desítek let prováděla pokusy na chudých černošských farmářích. Vše začalo v roce 1932. Tehdejší vedení Úřadu pro veřejné zdraví zahájilo výzkum průběhu neléčené syfilidy na černošském obyvatelstvu.

Vše začalo v roce 1932. Tehdejší vedení Úřadu pro veřejné zdraví zahájilo výzkum průběhu neléčené syfilidy na černošském obyvatelstvu. Vědci shromáždili 399 Afroameričan, kteří syfilidou trpěli. Vesměs to byli chudí zemědělci z Alabamy. Netušili, co mají za nemoc, jen věřili, že mají, jak se tehdy říkalo, špatnou krev.

Výzkum měl mít tehdy dvě fáze. V první fázi vědci pozorovali průběh neléčené nemoci a následnou léčbu. Ale po skončení první fáze se nakonec vědci rozhodli pro změnu. Účastníci výzkumu nebyli informováni o jeho skutečném cíli. Stávali se tak pokusnými králíky, nedostávali účinné léky a mnohdy na nich vědci prováděli velmi bolestivé pokusy, včetně lumbální punkce.

Syfilis je pohlavně přenosná nemoc, která probíhá ve čtyřech fázích. Pro první a druhou fázi jsou typické vředy a vyrážky, třetí fáze je bez příznaků. V poslední fázi dochází k těžkým poškozením srdce, mozku a nerovové soustavy, která mohou skončit smrtí.

Autor: