Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Němci vyléčili prvního pacienta s nemocí AIDS

Boj proti AIDS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boj proti AIDS. | foto: Reuters

Němečtí lékaři oznámili, že se jim podařilo zvítězit nad virem HIV. Více méně shodou okolností uspěli u asi čtyřicetiletého muže, původem Američana.

Celý příběh začal už v únoru 2007. Muž nakažený AIDS měl tu smůlu, že se u něj objevila navíc leukémie a Gero Hutter z univerzitní nemocnice Charité v Berlíně se společně s kolegy z dalších pracovišť rozhodl pro transplantaci kostní dřeně.

Nemocný dostal kmenové buňky z kostní dřeně od dárce, který byl nositelem genetické mutace poskytující ochranu před AIDS. Tuto specifickou vlastnost dědičné informace odhalili výzkumníci už dříve – častěji se vyskytuje u Evropanů (tam se jí pyšní dokonce až jedno procento lidí).

Nový útok nemoci
Po úspěšné transplantaci musel nemocný absolvovat silnou chemoterapii a ozařování. Přestal ale brát léky na brzdění množení virů HIV, a přesto se u něj žádné neobjevily.

Jenže po 13 měsících opět udeřila leukémie. Pacient prodělal znovu stejnou léčbu – dostal buňky kostní dřeně od totožného dárce jako poprvé.

Vědci s obavami čekali, zda nepropukne AIDS, ale to se nestalo. Úspěchem se berlínský tým nyní chlubí v on-line vydání odborného časopisu Bloood.

Přehnaný optimismus ale není na místě. Popsaný postup se ale určitě hned tak nestane lékem ordinovaných pacientům s AIDS. Léčba spojená s likvidací imunitního systému je podle Michaela Saaba, lékaře z AIDS centra na univerzitě v Alabamě, velice riziková.

"I když člověk přežije transplantaci, hrozí další komplikace neslučitelné s životem," podotýká Michael Saab. Mimo to by podle něj taková léčba byla neuvěřitelně nákladná.

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....