17. prosince 2010 8:49 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Chilská kampaň: Zemřít stářím je zábavnější než umírat na AIDS

Zemřít stářím je mnohem zábavnější než umírat na AIDS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemřít stářím je mnohem zábavnější než umírat na AIDS | foto: youtube.com

SANTIAGO DE CHILE Šokující kampaň, která má zvýšit povědomost obyvatel o nebezpečí viru HIV a nemoci AIDS, spustila chilská vláda. Jejím mottem je "Lepší je umřít stářím", což ale vyvolalo polemiku s kritiky, kteří kampaň pokládají za nevkusnou a příliš názornou, napsala dnes agentura AFP.

Jeden z televizních spotů ukazuje starého muže popíjejícího čaj. Chytí se za srdce, padá k zemi a umírá. V ostrém kontrastu tyto záběry doprovází veselá, jásavá hudba, na scéně vyletí barevné balónky.

"Zemřít stářím je mnohem zábavnější než umírat na AIDS," hlásá titulek. Tím ale spot ještě nekončí. Manželka zemřelého vejde do místnosti, v šoku se jí zastaví srdce a umírá po boku svého manžela. Zní další oslavná fanfára a objeví se popisek: "...a umírat po boku celoživotního partnera je ještě lepší. Dávejte si pozor na AIDS. Buďte věrní."

Na dalším ze spotů se skupinka herců převlečených za viry HIV marně snaží prorazit ven z plastikového obalu představujícího prezervativ.

Kampaň, která je k vidění mimo jiné i na oficiálních internetových stránkách ovšem vyvolala vlnu negativních reakcí a komentářů mimo jiné na sociálních sítích. Kritizoval ji i svaz HIV pozitivních Vivo Positivo, který vládu vyzval, aby se nebála mluvit o sexu otevřeně.

"Ty obrázky sex zesměšňují a zdětinšťují. Kampaň by měla mluvit o kondomech, ukázat je, vysvětlovat, jak je používat," uvedla skupina, Podle ministra zdravotnictví Jaime Manalicha ale "kampaň dokonale plní účel", protože lidé nyní o AIDS mluví.

Rok 2010 v obrazech

Podle oficiálních čísel v zemi žije 20 000 lidí nakažených virem HIV, ovšem zdravotníci odhadují, že skutečný počet se může pohybovat v rozmezí 35 000 až 50 000 HIV pozitivních.

Lidovky.cz, ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...