Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Díky lékům žijí nakažení HIV déle a méně umírají

Zdraví

  7:00
S virem HIV, který způsobuje AIDS, na světě žije asi 34 milionů lidí, což je více než kdy dříve. Podle dnes zveřejněné výroční zprávy Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) je to ale způsobené tím, že díky lepší dostupnosti léků umírá méně nakažených než v minulosti.
Léky (ilustrační foto)

Léky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle UNAIDS se od roku 1995 podařilo v rozvojových zemích zabránit úmrtí asi 2,5 milionu lidí. V loňském roce kvůli získanému selhání imunity zemřelo přibližně 1,8 milionu osob, což představuje výrazný pokles oproti 2,2 milionu lidí, kteří na nemoc umírali ještě před několika lety.

Výkonný ředitel UNAIDS Michel Sidibe rok 2010 označil za rok změny. "Ještě nikdy jsme neměli rok, který by přinesl tolik výzkumu, tolik (dobrého) vedení a tolik výsledků," sdělil agentuře Reuters Sidibe, podle něhož se i přes finanční nejistotu daří stále více zemím šíření epidemie zastavit.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Reuters se především podařilo zajistit zdravotní pomoc výrazně většímu počtu lidí nakažených HIV. Ze 14,2 milionu lidí v rozvojových zemích, kteří mají nárok na léčbu, se 6,6 milionu z nich - tedy 46 procentům - dostává pomoci. V roce 2009 to bylo o deset procent méně.

Zatímco se zvyšuje počet pacientů, kteří mají přístup k moderním lékům, snižuje se počet nově infikovaných. Loni jich bylo 2,7 milionu, což je o 15 procent méně než v roce 2001 a o 21 procent méně než v roce 1997, kdy bylo nových nákaz nejvíce.

Nejhůře je postižená Afrika

Přes všechny pokroky jsou v boji proti AIDS stále velmi patrné regionální rozdíly. Nejhůře postiženou oblastí zůstává subsaharská Afrika, kde žije 68 procent všech nakažených a také asi 70 procent lidí, kteří se virem infikovali loni. I zde ale nově nakažených ubývá.

Od 80. let 20. století se virem HIV nakazilo přes 60 milionů lidí a téměř 30 milionů zemřelo na nemoci spojené s infekcí. V západní a střední Evropě loni kvůli získanému selhání imunity zemřelo asi 9900 lidí, 30.000 se nově nakazilo HIV a celkový počet infikovaných se tak zvýšil na 840.000.

V Česku se nákaza virem HIV sleduje od roku 1986. Od té doby do konce letošního září ji odborníci v ČR odhalili u 1636 lidí - u 1333 mužů a 303 žen. Celkem 335 osob už chorobou AIDS onemocnělo a 176 na ni zemřelo.

Autor:

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...