Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Česko hlásí enormní nárůst pacientů s HIV

Laboratoř (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laboratoř (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA V Česku loni přibylo 153 pacientů s virem HIV - 139 mužů a 14 žen. Je to třetí nejvyšší roční počet případů od roku 1985, kdy se v zemi začalo s testováním. Nemoc AIDS lékaři v loňském roce zjistili u 20 lidí. Připravila o život devět osob. 'Testování HIV je přitom zásadní pro prevenci i pro péči o nemocné a jejich léčbu,' upozorňuje šéf národní laboratoře pro AIDS Vratislav Němeček.

Informace, které podal již zmiňovaný šéf národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu Vratislav Němeček ukazují, že nejčastěji se lidé nakazili při sexu. Celkem jde o 87 procent pacientů. Tři čtvrtiny všech nových infikovaných tvořili muži, kteří měli sex s osobami stejného pohlaví. Z jehel při užívání drog se překvapivě nakazilo nejméně lidí, celkově sedm mužů.

Za víc než 26 let testování odborníci v Česku potvrdili nákazu HIV u 1675 lidí. U 341 pacientů nemoc AIDS už propukla. Nemoc zůstává dlouho bez příznaků, takže o ní infikovaní často nevědí. Spousta lidí už bylo ve druhé fázi infekce - tedy většinou dva až deset let po nakažení. Tuto etapu vážnější komplikace ještě neprovázejí. Osm osob bylo ve třetí fázi choroby, nakazit se mohly před víc než deseti lety a jejich imunitní systém je poškozený.

ČTĚTE TAKÉ:


Podle Němečka počet nových pacientů s virem HIV v Česku v posledním desetiletí každoročně narůstal. Zatímco v roce 2002 evidovali lékaři 50 případů, předloni jich bylo už 180. Loni se čísla vrátila zhruba na úroveň roku 2009, kdy testy odhalily 156 nových nákaz. Loňských 153 nových pacientů představuje "třetí nejvyšší roční záchyt ve sledování infekce HIV od roku 1985", uvedl Němeček.

Podle neziskových organizací a expertů je nutné i přes mírné zlepšení stále na riziko AIDS upozorňovat. Zástupci sdružení i lékaři míní, že strach z choroby v posledních letech opadl, a to i díky vývoji nových léků. S nimi pacienti žijí déle a jejich život je kvalitnější. Lidé se tak často přestávají chránit. Loňský pokles počtu zjištěných nákaz virem HIV podle tajemníka České společnosti AIDS pomoc rozhodně není důvodem k polevení v boji proti nemoci. "Nevyhráli jsme ani bitvu, natož válku," uvedl Hlavatý.

Čtvrtinu nakažených tvoří cizinci
Víc než čtvrtina z nakažených byli cizinci, kteří v Česku dlouhodobě žijí. Polovina z nich pocházela z Ukrajiny a Slovenska. Polovinu všech nových pacientů má bydliště v Praze, v četnosti výskytu HIV Prahu následuje Středočeský kraj.

Podle odhadů ve světě nyní žije asi 34 milionů lidí s HIV. Za posledních deset let se tak počet nakažených zvedl o 17 procent. Pacientů přibývá rychle třeba ve východní Evropě. Infekce se tam šíří hlavně mezi heterosexuály při sexu a mezi těmi, co si píchají drogy.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz