Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

'Nobelovku' si rozdělí vědci za výzkum imunity

Prestižní Nobelova cena. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prestižní Nobelova cena. | foto: REPRO LNReprofoto

STOCKHOLM Letošní Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získala trojice imunologů. Královská švédská akademie věd ocenila Američana Bruce Beutlera, Francouze původem z Lucemburska Julese Hoffmanna a Kanaďana Ralpha Steinmana, kteří se podíleli na popisu lidského imunitního systému.

Beutler a Hoffmann ocenění získali za objev vrozené imunity a společně dostanou polovinu z dotace ve výši deset milionů švédských korun (zhruba 27 milionů Kč), s níž je každá z Nobelových cen spojena.

Zbylých pět milionů švédských korun připadne Steinmanovi, jenž byl oceněn za objev dendritických buněk, které tvoří malou část bílých krvinek v krvi a tkáních a aktivují imunitní systém.

Bruce Beutler a Jules Hoffmann objevili bílkoviny, které umí odhalit bakterie a další mikroorganismy - "vetřelce" v našem těle, což je první krok v obranné imunitní reakci našeho organismu. Tyto bílkoviny jsou základem tzv. vrozené imunity, která funguje i u prinitivních organismů.

Ralph Steinman objevil tzv. dendritické buňky, které se podílejí se na dalším kroku obranné reakce - odstranění nežádoucích vetřelců z našeho těla. Dendritické buňky jsou základem tzv. získané imunity, která je typická pro složitější živočichy a člověka. Systém získané imunity je do jisté míry "učenlivý" a jeho reakce se mění na základě předchozích zkušeností. Steinman si však cenu nepřevezme, protože v pátek náhle zemřel.

Více o úmrtí Ralpha Steinmana

Loni Nobelovu cenu za lékařství získal britský fyziolog Robert Edwards, který je průkopníkem umělého oplodňování a inovátorem v léčbě neplodnosti u lidí.

Šanci získat Nobelovu cenu měli letos i Češi. Mezi tuzemské naděje patřil významný vědec a objevitel antivirotik Antonín Holý. Spekulovalo se také o Jiřím Bártkovi, který se věnuje výzkumu regulačních mechanizmů dělení nádorových buněk a mechanismů vedoucích ke vzniku nádorů.

Nobelovy ceny

Prestižní ocenění nesou jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela (1833-1896). Ten ve své závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901.

V úterý bude následovat udělení ceny za fyziku, ve středu za chemii, ve čtvrtek bude znám nositel ceny za literaturu a v pátek Nobelovy ceny za mír. V pondělí 11. října bude udělena cena za ekonomii.

,

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...