Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Nobelovku' si rozdělí vědci za výzkum imunity

Věda

  11:39aktualizováno  12:34
STOCKHOLM - Letošní Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získala trojice imunologů. Královská švédská akademie věd ocenila Američana Bruce Beutlera, Francouze původem z Lucemburska Julese Hoffmanna a Kanaďana Ralpha Steinmana, kteří se podíleli na popisu lidského imunitního systému.

Prestižní Nobelova cena. foto: REPRO LNReprofoto

Beutler a Hoffmann ocenění získali za objev vrozené imunity a společně dostanou polovinu z dotace ve výši deset milionů švédských korun (zhruba 27 milionů Kč), s níž je každá z Nobelových cen spojena.

Zbylých pět milionů švédských korun připadne Steinmanovi, jenž byl oceněn za objev dendritických buněk, které tvoří malou část bílých krvinek v krvi a tkáních a aktivují imunitní systém.

Bruce Beutler a Jules Hoffmann objevili bílkoviny, které umí odhalit bakterie a další mikroorganismy - "vetřelce" v našem těle, což je první krok v obranné imunitní reakci našeho organismu. Tyto bílkoviny jsou základem tzv. vrozené imunity, která funguje i u prinitivních organismů.

Ralph Steinman objevil tzv. dendritické buňky, které se podílejí se na dalším kroku obranné reakce - odstranění nežádoucích vetřelců z našeho těla. Dendritické buňky jsou základem tzv. získané imunity, která je typická pro složitější živočichy a člověka. Systém získané imunity je do jisté míry "učenlivý" a jeho reakce se mění na základě předchozích zkušeností. Steinman si však cenu nepřevezme, protože v pátek náhle zemřel.

Více o úmrtí Ralpha Steinmana

Loni Nobelovu cenu za lékařství získal britský fyziolog Robert Edwards, který je průkopníkem umělého oplodňování a inovátorem v léčbě neplodnosti u lidí.

Šanci získat Nobelovu cenu měli letos i Češi. Mezi tuzemské naděje patřil významný vědec a objevitel antivirotik Antonín Holý. Spekulovalo se také o Jiřím Bártkovi, který se věnuje výzkumu regulačních mechanizmů dělení nádorových buněk a mechanismů vedoucích ke vzniku nádorů.

Nobelovy ceny

Prestižní ocenění nesou jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela (1833-1896). Ten ve své závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901.

V úterý bude následovat udělení ceny za fyziku, ve středu za chemii, ve čtvrtek bude znám nositel ceny za literaturu a v pátek Nobelovy ceny za mír. V pondělí 11. října bude udělena cena za ekonomii.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat