Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Lidé

Získal Nobelovu cenu, minulý týden ale zemřel

Ralph Steinman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ralph Steinman. | foto: ČTK

WASHINGTON Jeho objev přispěje k boji s rakovinou, on sám jí ale podlehl. Jen pár hodin po vyhlášení letošních Nobelových cen za medicínu a fyziologii přišla z pracoviště na Rockefellerově univerzitě v New Yorku zpráva, že jeden ze tří oceněných v pátek zemřel. Kanadský profesor imunologie Ralph Steinman v 68 letech prohrál boj s rakovinou slinivky.

V době oznámení jmen laureátů to ovšem Nobelův výbor nevěděl, univerzita se to údajně od rodiny dozvěděla také až v pondělí. Nastala tak smutně kuriozní situace, protože nominováni mohou být jen žijící vědci. Pokud oceněný zemře v době mezi vyhlášením a prosincovým předáváním cen, v seznamu oceněných už zůstává. To se zatím v minulosti stalo jednou, v roce 1996, kdy nositel Nobelovy ceny za ekonomii William Vickrey zemřel tři dny po vyhlášení.

Žil jen pro vědu

Ralph Steinman se v roce 2007 podrobil operaci slinivky, ale o měsíc později už zase pracoval. Cestoval a přednášel po celém světě, zbytek času trávil v laboratoři nebo se svými studenty. "Práci obětoval všechno včetně své rodiny, kterou navštěvoval jen párkrát za měsíc,“ vzpomíná docent Radek Špíšek z 2. lékařské fakulty UK a VFN v Motole, který strávil několik let v jeho týmu na Rockefellerově univerzitě.

"Naposledy jsem s ním mluvil v polovině srpna. Měl velké zdravotní problémy, ale pořád pracoval,“ říká Radek Špíšek. Podle jeho slov Steinman žil jen pro vědu a byl velice přátelský, inteligentní a charistmatický – stejně jako další z oceněných Bruce Beutler, který Steinmana na univerzitě často navštěvoval.
Velkým snem profesora Steinmana prý bylo, aby tzv. dendritické buňky, které objevil před téměř třiceti lety, našly uplatnění i v praktické medicíně a pomáhaly pacientům. Pokud probíhající klinické zkoušky dopadnou dobře, naplní se jeho sen aspoň in memoriam.

Od roku 1974 platí pravidlo, že laureát musí v době vyhlášení ceny žít. V takovém případě by Steinmanovi neměla být udělena. Podle agentury AFP ale jeden z členů výboru uvedl, že výbor hodlá na svém rozhodnutí trvat. V pondělí večer nakonec výbor potvrdil, že Steinman cenu dostane posmrtně.

Spolu se Steinmanem cenu získali Američan Bruce Beutler a Francouz lucemburského původu Jules Hoffmann. Steinmanovi měla připadnout polovina z celkové sumy deseti milionů švédských korun (26,7 milionu Kč), zbylí dva vědci si rozdělí druhou polovinu.

Všichni se zabývali imunitním systémem – objevili klíčové mechanismy, které vedou k jeho aktivaci. Jejich objevy mohou vést k vývoji účinnějšího očkování proti infekčním chorobám nebo ke vzniku protinádorových látek, které mají pomoci například v léčbě rakoviny kůže nebo prostaty. Zatím se sice v praxi nepoužívají, ale už se testují v klinických studiích.

"Letošní cena není velkým překvapením. O těchto jménech se mluvilo už v předchozích letech jako o horkých kandidátech, protože objevili věci, které jsme před 15 lety vůbec netušili a které patří k největším posunům v imunologii,“ říká profesor Václav Hořejší, ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.

Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...