Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nové psací písmo otestují i druháci

Věda

  18:46
PRAHA - Výuka nového psacího písma Comenia Script se od září rozšíří i do druhých tříd. Vyučovat se začalo loni na vybraných školách. školy si nové písmo podobné tiskacímu chválí, prý usnadňuje psaní třeba dětem s poruchami učení. Dvouleté ověřování potrvá do června 2012, o plošném zavedení ale ministerstvo školství neuvažuje.

Prvňáci zkouší nový druh písma s názvem Comenia Script. foto: Lidové noviny

Vyučovat se začalo loni na vybraných školách, děkanka Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a garantka projektu Radka Wildová řekla, že školy mají zájem v novince pokračovat.

VÍCE O NOVÉM PÍSMU

"V prvním roce pilotáže se zapojilo celkem 33 prvních ročníků," uvedla děkanka Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a garantka projektu Radka Wildová. Děti z těchto tříd se budou nové písmo učit i po prázdninách, kdy postoupí do druhých ročníků. "V některých 2. ročnících se žáci budou učit číst běžnou psací abecedu, ve většině ji už pro čtení zvládli v letošním 1. ročníku. Běžně užívanou psací abecedu se nebudou učit psát," dodala děkanka. Pro druháky také připravili novou dvoudílnou písanku a pracovní sešit.

Jednodušší a čitelnější
O písmo je ale podle Wildové zájem i na řadě dalších škol, kde se novinka vyučuje. Tyto školy však nejsou zařazeny do zkušebního projektu, proto jejich počet ministerstvo nikde neeviduje.

Písmo Comenia Script vytvořila grafička Radana Lencová. Písmena jsou více podobná tiskacímu, například velké psací S nebo L se píšou téměř stejně jako tiskací. Jednotlivá písmena se při psaní úplně nespojují, díky tomu a chybějícím "kudrlinkám" je prý výsledný rukopis jednodušší a čitelnější.

Prvňáci zkouší nový druh písma s názvem Comenia Script.

To už dříve potvrdily i učitelky prvňáčků, které loni s novinkou začaly. Například podle Jany Slejškové z chrudimské Základní školy J. Malíka děti psaní baví, písanky vypadají úhledně a jednoduché tvary písmen nedělají problémy ani dětem s poruchami učení. V rámci ověřování se také zjišťuje, jestli je nové písmo snazší pro leváky nebo žáky z bilingvních rodin.

Projekt má podporu ministerstva školství, které přispělo na vznik písanek, metodiky a na odměny pro spolupracující odborníky. "Výše finanční dotace za rok 2010 činila 300.000 korun," sdělila Jana Holíková z ministerstva školství. První velká zpráva o testování písma by ale měla být hotová na podzim tohoto roku. I když se nové písmo osvědčí, nebude jeho výuka pro školy povinná. Už nyní musejí dát rodiče písemný souhlas s tím, aby se jejich dítě nové písmo učilo.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat