Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Odborníci v Praze budou řešit rentgenovou astronomii

Země | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Země | foto: Shutterstock

PRAHA V Praze ve Vile Lanna se ode středy do pátku koná mezinárodní konference o rentgenové astronomii AXRO 2018. Diskutovat se bude o současných i plánovaných družicích Evropské kosmické agentury (ESA), jako jsou Athena, Smile či Theseus, ale také o amerických, čínských nebo japonských projektech.

Ředitel Astronomického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR) Vladimír Karas představí například výsledky studia v oboru supermasivních černých děr. René Hudec z Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze a Astronomického ústavu AV ČR představí družici Smile, na níž se Česko podílí jakožto člen hlavního konsorcia. Družice bude od roku 2021 studovat pomocí rentgenového teleskopu interakci zemské magnetosféry se slunečním větrem, uvedl ústav v tiskové zprávě.

Výsledky českého raketového experimentu REX při projektu Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) představí Vladimír Dániel z Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu. Výsledky získané českou nanodružicí VZLUSAT-1, jež dosud shromáždila data pro výzkum zemské radiace a ověřila vlastnosti nových českých kompozitů pro kosmické použití, uvede Tomáš Bača z Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Ze zahraničí vystoupí například John Nousek z Pensylvánské státní univerzity, Filippo Frontera z Ferrarské univerzity pak bude hovořit o misi Theseus, kde se na návrhu a vědeckém zdůvodnění družice podílejí vědci z českých institucí. Boris Landgraf z Nizozemska představí vývoj rentgenové optiky pro budoucí kosmické mise ESA Athena a Arcus.

„Evropský rentgenový kosmický dalekohled Athena by měl vystartovat do vesmíru v roce 2028. Bude mimo jiné sledovat, jak se v mladém vesmíru z množství horkého plynu postupně začaly formovat galaxie, jak se tyto galaxie srážely, rostly a vytvářely velkorozměrné struktury kosmické pavučiny, které pozorujeme ve svém okolí dnes, a jak spolu s galaxiemi rostly i obří černé díry,“ píše se ve zprávě Astronomického ústavu AV ČR.

Organizátory pracovního setkání AXRO jsou Astronomický ústav AV ČR, ČVUT a ministerstvo dopravy. Účastní se jej 41 odborníků z devíti zemí.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!