Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Papež: Kmenové buňky musí být dostupné

Věda

  7:00
VATIKÁN - Léčebné metody využívající dospělých kmenových buněk musejí být dostupné všem lidem bez ohledu na jejich finanční možnosti. Prohlásil to dnes papež Benedikt XVI. po skončení třídenního kolokvia ve Vatikánu o možném používání těchto buněk ve zdravotnictví.

Kmenové buňky foto: Shutterstock

Papež vyzval mezinárodní společenství, aby usilovalo o vytvoření podmínek, které umožní, aby výsledky tohoto výzkumu byly k dispozici všem lidem, kteří to potřebují. "Církev je s to nabídnout konkrétní pomoc s cílem zajistit tuto zdravotní péči i těm nejchudším," slíbila hlava římskokatolické církve.

Léčivé kmenové buňky

Dospělé kmenové buňky, které se nacházejí v míše, krvi či játrech, se mohou používat pro tvorbu tkání k mnohým léčbám. Účinná se tato nová metoda podle vědců již jeví především u roztroušené sklerózy a leukemie. Také prý výrazně zvyšuje naději na léčení například nemocných rakovinou a diabetiků.

Papež při setkání s 250 účastníky kolokvia potvrdil, že je proti výzkumu embryonálních kmenových buněk. Bez ohledu na možný přínos pro léčbu lidí je podle něj ničení embryí amorální, protože se jedná o ničení života. Podobné poškozování a ničení lidských embryí, k jakému přistupují vědci v některých zemích, je nejen pro církev, ale podle Vatikánu i pro mnoho lidí nepřijatelné.

Vatikán naopak aktivně podporuje hledání terapií pomocí dospělých kmenových buněk a podepsal dokonce v květnu 2010 s americkou biofarmaceutickou společností NeoStem dohodu, na základě které jí prostřednictvím nadace STOQ dal milion dolarů (18,6 milionu korun) a dále ji podporuje. Jedná se podle agentury AFP o první smlouvu, jakou kdy Vatikán podepsal s nějakou obchodní společností.

ČTĚTE TAKÉ:

Kolokvia, které inicioval a uspořádal Vatikán, se zúčastnili experti, vědci, duchovní, obchodníci a politici z různých koutů světa. Kardinál Gianfranco Ravasi řekl, že cílem setkání bylo podpořit výzkum těchto buněk a informovat o jejich možném využití veřejnost.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!