Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Církev se chce vyjádřit k využití kmenových buněk

Kmenové buňky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kmenové buňky | foto: Shutterstock

ŘÍM Vatikán uspořádá na podzim mezinárodní kolokvium o využití kmenových buněk dospělých při léčení degenerativních onemocnění.

Kmenové buňky dospělých by měly nahradit odebírání kmenových buněk z embryí, které Vatikán neschvaluje.

Církev "chce vyjít vstříc velmi důležitému požadavku nemocných lidí, kteří žijí v utrpení", vysvětlil předseda Papežské rady pro kulturu kardinál Gianfranco Ravasi na tiskové konferenci v Římě.

Církev chce ukázat, že "nemá negativní postoj k novinkám v bioetice, ale chce naopak dosvědčit svůj pozitivní postoj a schopnost něco navrhnout", řekl.

KOLOKVIUM

Kolokvia, které se bude konat 9.-11.listopadu ve Vatikánu, se mají zúčastnit politici, biskupové, velvyslanci, experti a vědci.
Na kolokviu nazvaném "kmenové buňky dospělých, klíč k budoucnosti zdraví a léčení všeho lidstva" budou mít vědci zabývající se léčením pomocí embryonálních buněk možnost vyjádřit různé názory.

Výzkum kmenových buněk dospělých "může ulevit lidskému utrpení tím, že odblokuje uzdravovací moc lidského těla, a především je možné to udělat bez toho, že by se zničil jiný lidský život", vysvětlila Robin L.Smithová z americké biofarmaceutické společnosti NeoStem, která v této oblasti navázala s Vatikánem spolupráci.

Na dotaz, jak na to reagují západní vlády, z nichž některé financují výzkum zahrnující odběr embryonálních buněk, zástupce Papežské rady pro kulturu Tomasz Trafny odpověděl, že církev "se nechce stavět proti žádné vládě a respektuje je.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...